Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil Izrael a Palestinská autonomní území

 

V rámci své první bilaterální pracovní cesty mimo Evropu navštívil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček 13. a 14. listopadu 2018 Stát Izrael a Palestinská autonomní území. V Izraeli jednal s ministrem regionálního rozvoje Tzachi Hanegbi a šéfkou opozice Cipi Livniovou. Na palestinských autonomních územích se ministr Petříček setkal v Ramalláhu s palestinským ministrem zahraničních věcí Rijádem Málkím.

Jednání probíhala tradičně ve velmi vřelém duchu a ministr Petříček se shodl s ministrem Hanegbi na tom, že vztahy obou zemí jsou na nejlepší možné úrovni. To se odráží nejen v kultuře a politice, ale též ve vzájemných obchodních vztazích. Ministři jednali o bilaterální a hospodářské spolupráci a summitu V4 plus Izrael. „Izrael je naším strategickým partnerem. Máme spolu rostoucí obchodní výměnu, jejíž objem v roce 2017 překročil 1,3 miliardy USD. To činí z Izraele náš třetí nejvýznamnější exportní trh mimo Evropu,“ uvedl ministr Petříček. K plánovanému setkání s premiérem Benjaminem Netanjahuem z důvodu řešení rezignace izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana nedošlo.

S palestinským ministrem zahraničních věcí Rijádem Málkím jednal ministr Petříček o obchodní relaci, o rozvojových a humanitárních aktivitách České republiky směrem k Palestinské samosprávě, jakož i o Blízkovýchodním mírovém procesu a možnostech jeho oživení. „ČR v posledních letech působí v palestinském energetickém sektoru. Máme v úmyslu v této práci pokračovat, aby mohlo být solární energií zásobováno více palestinských škol a nemocnic,“ uvedl ministr Petříček.

galerie

Ministr Petříček navštívil Izrael a Palestinská autonomní území

.