Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček v Bruselu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček v Bruselu

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček pokračoval dne 20. listopadu 2018 v pracovní návštěvě Bruselu. Jednal s vysokou představitelkou EU pro zahraniční politiku Federicou Mogherini a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Setkal se rovněž s českými diplomaty, kteří působí v evropských institucích.

Druhý den pracovní návštěvy ministra Petříčka v Bruselu byla na programu bilaterální jednání v EU a NATO. Ministr Petříček se setkal s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogherini. Hovořili spolu o prioritách české zahraniční politiky v rámci EU, mezi které patří Východní partnerství, západní Balkán, strategická komunikace, podpora a obrana lidských práv, aktivní přístup vůči Africe. „Česko chce být aktivním a spolehlivým partnerem v EU,“ zdůraznil ministr Petříček. Na jednání s vysokou představitelkou ministr Petříček rovněž podpořil české kandidáty na pozice Evropské služby pro vnější činnost.

Šéf české diplomacie navštívil novu centrálu Severoatlantické aliance, kde jednal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Diskutovali spolu o zapojení Česka do aliančních operací a misí v zahraničí. V této souvislosti generální tajemník Stoltenberg velmi ocenil české angažmá v Afghanistánu, kde má ČR nyní 350 vojáků. Ministr Petříček připomněl 20. výročí vstupu ČR do NATO a rovněž 70. výročí založení Aliance, které oslavíme v roce 2019. „NATO zůstává základním kamenem naší bezpečnosti a jedním z klíčových pilířů české zahraniční politiky,“ zdůraznil ministr Petříček. „ČR při vědomí vlastní historie podporuje politiku otevřených dveří NATO pro kandidátské země. Bude to důležitý bod zasedání aliančních ministrů zahraničí,“ doplnil šéf české diplomacie.

Ministr Petříček se během návštěvy Bruselu setkal rovněž s českými diplomaty, kteří působí v evropských institucích. „Evropa jsme my, v Bruselu se rozhoduje ne o nás, ale s námi. Česko sedí u společného evropského stolu, kde spolurozhoduje o současné Evropě,“ připomněl šéf české diplomacie. „Poděkoval jsem dnes také našim diplomatům na Stálém zastoupení za to, jak dobře hájí zájmy Česka v Bruselu,“ uzavřel ministr Petříček.

Šéf české diplomacie navštívil novu centrálu Severoatlantické aliance, kde jednal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Šéf české diplomacie navštívil novu centrálu Severoatlantické aliance, kde jednal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

.