Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na konferenci o Afghánistánu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na konferenci o Afghánistánu

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl českou delegaci na konferenci o Afghánistánu, která se konala 28. listopadu 2018 v Ženevě. Hlavními tématy ministerské konference byly stabilizace země a její rozvoj, dále postup reforem, občanská společnost a regionální spolupráce.

ČR zůstane i nadále zaměřena na Afghánistán. Každoročně přispíváme 40 milionů Kč na podporu afghánských obranných a bezpečnostních sil a další rozvoj země“, sdělil ministr Petříček.

Za EU se konference zúčastnili vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini a komisař pro Mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica.

Vítáme spolupráci v oblasti migračních otázek mezi Afghánistánem a EU“, konstatoval ve svém projevu šéf české diplomacie. “ Česká republika je připravena pokračovat v pomoci navrátilcům prostřednictvím spolupráce s afghánskou vládou a agenturami OSN“, uvedl dále.

Afghánistán byl na konferenci zastoupen prezidentem Ashrafem Ghaním, ministrem zahraničních věcí Salahuddinem Rabbanim a ministrem financí Mohhamadem Qayoumim.

Ženevská konference byla další příležitostí pro mezinárodní společenství zřetelně potvrdit svůj pokračující závazek politické a finanční podpory v rámci budování bezpečného a stabilního Afghánistánu.

„ČR si plně uvědomuje svou odpovědnost, jsme odhodláni společně s koaličními partnery zůstat v Afghánistánu a pokračovat v úsilí mezinárodního společenství o dosažení stability a prosperity země“, ujistil ministr Petříček.

přílohy

Projev ministra zahraničních věcí na Ženevské konferenci... 223 kB pdf (Acrobat dokument) 28.11.2018

galerie

Ministr Petříček na konferenci o Afghánistánu

.