Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na jednání šéfů diplomacií V4
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na jednání šéfů diplomacií V4

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček se zúčastnil jednání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny (V4), které se konalo 29. listopadu 2018 v Bratislavě. Mezi hlavními tématy byla koordinace příspěvku zemí V4 do Svěřeneckého fondu pro Afriku a možná spolupráce V4 s Německem.

„Česká republika vítá vznikající dohodu V4 o společném projektu v Libyi v rámci Nouzového svěřeneckého fondu EU pro Afriku. Vždy jsme upřednostňovali využití společného příspěvku V4 na nákup čtyř lodí pro libyjskou pobřežní hlídku. Je to nejen vysoce symbolické (čtyři lodě ze čtyř zemí Visegrádu), ale také poměrně snadno sledovatelné s ohledem na efektivitu využití příspěvku,“ uvedl ministr Petříček. 

Ministři zahraničí na jednání také hovořili o průběhu a prioritách slovenského předsednictví V4. „Chtěli bychom, aby české předsednictví V4 následovalo cíle předsednictví Slovenska. Chceme nadále udržovat pragmatický a racionální přístup, zaměřovat se na pozitivní evropskou agendu a zvyšovat koaliční potenciál V4 v rámci EU,“ řekl ministr Petříček. České předsednictví V4 případná na období od července roku 2019 do června roku 2020.

Ministr Petříček na jednání šéfů diplomacií V4.

Ministr Petříček na jednání šéfů diplomacií V4.

.