Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

4 země nadále prioritou české diplomacie

 

MZV uvádí na pravou míru informace, které se objevily v mediích na téma kategorie zastupitelských úřadů ČR tzv. "nejvyšší politické důležitosti". Je třeba zdůraznit, že země, ve kterých dotčená velvyslanectví ČR působí, nadále zůstávají pro ČR prioritní.
 

Toto vychází i z části programového prohlášení vlády ČR k zahraniční politice. Označení "země s nejvyšší politickou důležitostí" není termín, který by označoval skutečné politické priority ČR, jde jen o administrativně - technickou kategorii, která zjednodušeně řečeno v zemích mimo toto označení jen snižuje platové třídy vedoucích diplomatů našich zastupitelských úřadů - není to tedy žádný politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky.

Z důvodu zavádějícího názvu této administrativně - technické kategorie pro ambasády tzv. "nejvyšší politické důležitosti" MZV do budoucna změní její název nebo ji zcela zruší.

V souladu se zadáním vlády MZV zaměří svou pozornost také na Afriku. Aby tyto kroky byly rozpočtově neutrální, je nutné je realizovat v rámci stávajícího rozpočtu ministerstva. Z úspor, které MZV vzniknou snížením platů diplomatů, bude částečně financováno rozšíření sítě zastupitelských úřadů ČR v zahraničí např. ambasáda v Mali.

Výše uvedený zavádějící název vznikl v roce 2005 a zahrnoval nejprve 8, následně 10 a nakonec až 17 zemí, aniž by toto mělo zahraničně - politické implikace ve vztazích k těmto zemím. Zvažované organizační náležitosti a rozpočet jednotlivých zastupitelských úřadů s politickou kategorizací nesouvisí a jsou interní záležitostí MZV.

.