Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NM Martin Tlapa
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal s náměstky dalších rezortů o působení ČR v OECD

 

Dne 6. prosince 2018 se na MZV uskutečnil pracovní oběd náměstka Tlapy s náměstky dalších rezortů (Ministerstvo vnitra, průmyslu a obchodu, spravedlnosti, financí, zdravotnictví, zemědělství, pro místní rozvoj, dopravy, školství, mládeže a tělovýchovy, životního prostředí a Úřad vlády) k působení ČR v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
 

Hlavním cílem bylo iniciovat pravidelnější mechanismus setkávání vyššího vedení jednotlivých rezortů. Otevřená diskuse pomůže zhodnotit možnosti, jak posílit přínos členství ČR v OECD a aktualizovat priority ČR pro nadcházející rok. Součástí diskuze byla též informace o stavu OECD a obtížných jednáních o rozpočtu, které ČR řídí ve funkci předsednické země Rozpočtové výboru.

Význam OECD stoupá, coby platformy zemí s podobným přístupem ke standardům kvality - a Evropská unie začíná k novým otázkám využívat dohod v OECD, než k nim sama přijme vlastní regulace. I to je pro ČR příležitost. Resorty diskutovaly o budoucím zapojení do vybraných horizontálních programů, účasti na zasedání Rady OECD na ministerské úrovni v roce 2019 a potřebě jasné gesce nad zásadními průřezovými tématy jako je například digitalizace. Předběžně byla zvažována témata dalších analýz a přehledů, jejichž zpracování bude ČR od OECD požadovat. Podpora českých expertů pro stáže v sekretariátu OECD nebo pro účast na projektech byla také součástí společných úvah.

.