Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Dohoda o spolupráci MZV a MPO
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda o spolupráci MZV a MPO

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková podepsali dne 11. prosince 2018 v Černínském paláci, společně se státními tajemníky obou rezortů Miloslavem Staškem a Robertem Szurmanem, dohodu o spolupráci MZV a MPO. Dohoda definuje podmínky vysílání a působení pracovníků agentur CzechTrade a CzechInvest na zastupitelských úřadech a potvrzuje principy vzájemné spolupráce mezi oběma resorty pro cílenou a efektivní podporu českého exportu a ekonomické diplomacie z roku 2014.

Koordinovaná a jasně teritoriálně cílená podpora, kterou nyní můžeme společně s ministerstvem zahraničí díky této dohodě poskytnout našim firmám, je podle mého názoru důležitá především proto, že umožní efektivnější využití synergií mezi oběma našimi resorty, a to ve prospěch našich podnikatelů a firem.“ Uvedla po podpisu dohody ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

 „Ekonomická diplomacie je významným nástrojem pro zvyšování prosperity a prosazování ekonomických zájmů v zahraničí. Vzhledem k proexportnímu zaměření České republiky je efektivní koordinace vnějších ekonomických vztahů nedělitelnou součástí podpory našeho budoucího růstu a prosperity a Ministerstvo průmyslu a obchodu je v tomto směru pro nás klíčovým partnerem,“ sdělil po podpisu dohody ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

 „V oblasti zahraniční obchodní politiky budeme rozvíjet proaktivní ekonomickou diplomacii, která napomůže lepšímu prosazování českých ekonomických zájmů. Prioritou v této oblasti je zejména využití oborových příležitostí, společné organizování obchodních podnikatelských misí a zajištění základních služeb pro české exportéry v celé zahraniční síti zdarma, ať jsou již poskytovány agenturami či zastupitelskými úřady,“ doplnil šéf české diplomacie.

Dohoda také potvrzuje principy vzájemné koordinace aktivit mezi ministerstvy průmyslu a zahraničních věcí, a to včetně jednotlivých prvků Jednotné zahraniční sítě a Klientského centra pro export. „Věřím, že nyní máme s ministerstvem zahraničí nejen dobrý základ, ale také silný potenciál pro posílení a rozvoj naší exportní pozice v zahraničí a doufám, že výsledky naší práce budou oceněny především těmi, pro koho jsou určeny, a to jsou naši exportéři“, dodala ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Dohoda byla uzavřena v souladu s podmínkami jednotného působení vysílaných zaměstnanců agentur, a to nejen v souladu se zákonem o zahraniční službě, ale také mezinárodním právem. Jejím cílem je rovněž usnadnit spolupráci v zahraničí mezi zastupitelskými úřady České republiky a vyslanými pracovníky agentur.

galerie

Dohoda o spolupráci MZV a MPO

.