Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Povejšil na Radě FAC v Bruselu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil na Radě FAC v Bruselu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil zastupoval Česko na Radě EU pro zahraniční věci (FAC), která proběhla 10. prosince 2018 v Bruselu. Mezi hlavními tématy byla aktuální situace na Ukrajině, vztahy s Íránem a vývoj v zemích západního Balkánu. Zástupci členských zemí řešili také spolupráci EU s Africkou unií a připomněli si 70. výročí Všeobecné deklarace lidských práv.

V diskusi k aktuální situaci v regionu západního Balkánu se hovořilo zejména o unijní perspektivě tzv. balkánské šestky. Česko považuje integraci zemí západního Balkánu za efektivní nástroj demokratizace, stabilizace a hospodářského rozvoje regionu a rozšíření EU patří již dlouhodobě mezi priority české zahraniční politiky. „Jasná a nezpochybnitelná perspektiva členství v EU je nejsilnější motivací k rozvoji a k reformám. Rok 2019 bude pro vývoj v regionu klíčový, proto nemůžeme ztratit současné příhodné podmínky a EU musí svou pozornost soustředit právě na Balkán,“ uvedl náměstek Martin Povejšil. 

Ministři evropské osmadvacítky jednali také s ukrajinským ministrem zahraničních věcí Pavlo Klimkinem. Diskutovali s ním o aktuálním vývoji na Ukrajině a zdůraznili evropskou solidaritu a podporu zemi, která čelí ozbrojenému konfliktu a ruským hybridním metodám.  

Diskuse o spolupráci mezi EU a Africkou unií se zaměřila na přípravu nadcházejícího ministerského zasedání EU-AU, které proběhne 21. a 22. ledna 2019. Česko načasování navrhované Aliance Afriky a Evropy pro udržitelné investice a pracovní místa vítá. „Ve světle rostoucí dynamiky v Africe sdílíme a podporujeme potřebu pozvednutí našich vztahů s Afrikou na novou úroveň,“ přiblížil náměstek Povejšil. 

V rámci jednání o vztazích EU s Íránem ministři ocenili, že Írán plní dohodu JCPoA (Joint Comprehensive Plan of Action). Ministři hovořili také o stavu lidských práv v Íránu, o roli Íránu v regionu Blízkého východu a o jeho raketovém programu.  

Zástupci členských států EU si dnes rovněž připomněli 70. výročí Všeobecné deklarace lidských práv, která neztratil nic ze své aktuálnosti a významu.

galerie

Náměstek Povejšil na Radě FAC v Bruselu

.