Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař na Radě GAC
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař na Radě GAC

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař zastupoval Česko na jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC), která se se uskutečnila 11. prosince 2018 v Bruselu. Hlavními tématy jednání byla příprava prosincové Evropské rady, příští víceletý finanční rámec, program Rady na období od ledna 2019 do června 2020, vláda práva v Polsku.

Zástupci členských států EU diskutovali o návrhu závěrů prosincové Evropské rady, která proběhne tento týden v Bruselu a bude se věnovat migraci, víceletému finančnímu rámci, vnitřnímu trhu, vnějším vztahům a brexitu.

Rada se také zabývala příštím víceletým finančním rámcem EU. „Naší hlavní prioritou je zajištění dostatečných finančních prostředků jak pro kohezní, tak pro společnou zemědělskou politiku,“ přiblížil českou pozici náměstek Chmelař. „Rovněž usilujeme o takové nastavení evropských fondů, které zjednoduší administrativu a umožní ČR flexibilně čerpat evropské prostředky v souladu s národními prioritami,“ doplnil náměstek Aleš Chmelař.

Zástupce Rumunska prezentoval program rumunského předsednictví Rady EU pro první pololetí roku 2019. Mezi klíčové priority bude patřit zaměstnanost, růst a konkurenceschopnost, budování energetické unie a také globální role EU. Unie se bude soustředit také na ochranu svých občanů, na bezpečnost a právo.

Rada GAC se věnovala rovněž právnímu státu v Polsku. Zástupci Evropské komise informovali o posledním vývoji v oblasti vlády práva a vyjádřili přetrvávající obavy ohledně situace v Polsku. I přes pozitivní vývoj v otázce Nejvyššího soudu nadále trvají výhrady, zejména pokud jde o situaci ve Státní soudní radě a nejmenování soudců Ústavního soudu.

.