Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Severoatlantická rada
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání NATO v Bruselu

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupuje ČR na dvoudenním zasedání Severoatlantické rady, které bylo zahájeno 4. prosince 2018 v Bruselu. Ministři jednali o bezpečnostní situaci v Černomoří, transatlantické bezpečnosti a budoucnosti Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF.

Pravidelné zasedání šéfů diplomacií členských zemí NATO bylo zahájeno jednáním s ministry zahraničních věcí Ukrajiny a Gruzie. Hlavním tématem byla aktuální bezpečnostní situaci v Černomoří a spolupráce Aliance s partnerskými zeměmi. „Společně s našimi spojenci jsme vyzvali Rusko k zachování volného přístupu do Azovského moře, respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny, a také k okamžitému propuštění zajatých námořníků a plavidel,“ uvedl ministr Petříček. Ministři diskutovali o spolupráci Aliance s oběma státy o možnostech, jak společně čelit regionálním bezpečnostním výzvám. „Na jednání jasně zaznělo, že jak Ukrajina, tak Gruzie mají plnou podporu Aliance,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Druhá část jednání Severoatlantické rady byla věnována transatlantické bezpečnosti a aktuálnímu vývoji vztahů s Ruskem a Smlouvě o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Rada se jednomyslně shodla, že Rusko porušuje výše uvedenou smlouvu a vyzvala Ruskou federaci k dodržování smluvních závazku INF. „Ruská strana neplní ustanovení této smlouvy, dlouhodobě není udržitelné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila,“ uvedl ministr Petříček. „Tato smlouva je důležitým pilířem režimu kontroly zbrojení a zásadní pro evropskou bezpečnost,“ zdůraznil ministr Petříček. „ČR má zájem na jejím fungování,“ doplnil šéf české diplomacie.

Na závěr prvního dne jednání absolvují ministři pracovní večeři, která je věnována boji proti terorismu a aliančním aktivitám v Afghánistánu a Iráku s cílem jejich další stabilizace.

.