Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček na zasedání Ministerské rady OBSE v Miláně
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání Ministerské rady OBSE v Miláně

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupoval Česko na zasedání Ministerské rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proběhlo pod taktovkou italského předsednictví 6. a 7. prosince 2018 v Miláně. Mezi hlavními tématy byla bezpečnostní situace v Evropě, dodržování závazků v oblasti lidských práv nebo spolupráce v ekonomické a environmentální oblasti.

Jednání ministrů zahraničních věcí 57 účastnických států OBSE bylo příležitostí ke zhodnocení činnosti organizace a zároveň možností k posílení dialogu o bezpečnostních otázkách. „OBSE je potřebná více než kdy jindy, musíme znovu navázat skutečný dialog, především s ohledem na nevyřešené konflikty,“ uvedl ve svém projevu ministr Petříček.

Mezi hlavní témata letošního zasedání patřily nevyřešené konflikty - zejména situace na východě Ukrajiny. „Monitorovací mise OBSE je nepostradatelná pro dohled nad dodržováním bezpečnostních ustanovení Minských dohod,“ připomněl ministr Petříček. „Její členové musí mít bezpečný a neomezený přístup po celém území Ukrajiny včetně mezinárodně uznávaných hranic s Ruskem,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Ministři zahraničí diskutovali o obnovení důvěry mezi účastnickými státy OBSE v rámci strukturovaného dialogu probíhajícího od r. 2017, řešili bezpečnost a spolupráci ve středomořském regionu včetně migrace. Důležitým tématem byla rovněž ekonomická a environmentální spolupráce a dodržování závazků v oblasti lidských práv.

Na okraj zasedání OBSE ministr Petříček jednal se svými protějšky z Moldavska, Estonska, Arménie, Kyrgyzstánu. Setkal se rovněž s představitelem OBSE pro svobodu medií Harlemem Désirem, se kterým hovořil o významu nezávislých medií pro svobodnou společnost a nepřípustnosti jakýchkoliv útoků na novináře.

Ministra Petříčka přijal rovněž generální tajemník OBSE Thomas Greminger. Oba se shodli na potřebnosti OBSE pro evropskou bezpečnost. „Je nutné dodržovat fundamentální zásady a závazky, ke kterým se země OBSE přihlásily, jako je respektování uzemní celistvosti států a nezpochybnitelnost hranic,“ připomněl ministr Petříček.

Zasedání Ministerské rady, která je rozhodovacím a řídícím orgánem OBSE, bylo vrcholnou akcí italského předsednictví v této organizaci.

.