Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Snídaně francouzského prezidenta s disidenty
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Snídaně francouzského prezidenta s disidenty otevřela naši cestu ke svobodě

 

Před 30 lety 9. prosince 1988 se uskutečnila historická snídaně francouzského prezidenta Françoise Mitterranda s obhájci lidských práv v Československu. Ministerstvo zahraničních věcí ČR si u příležitosti tohoto výročí připomíná, jak dnes již historickou událost, tak význam podpory obhájců lidských práv ve světě.
 

Snídaně v adventním čase roku 1988 se uskutečnila v době, kdy i nejodvážnější optimisté nemohli vědět, že komunistický režim má před sebou necelý rok existence. Setkání se uskutečnilo díky osobnímu odhodlání francouzského prezidenta, když podmínil svoji návštěvu Československa setkáním se zástupci opozice.
 
Francouzská hlava státu chtěla prostřednictvím setkání se všemi částmi rodící se občanské společnosti pochopit situaci v Československu. Celou snídani doprovázelo ovzduší „velké srdečnosti a přátelství“.  Prezident Mitterrand snídani tehdy zahájil proroctvím, když řekl, že je rád, že se zde setkává s předními osobnostmi doby příští. 

Snídaně s francouzskou hlavou státu byla vnímána jako mimořádný projev podpory československého disentu, na kterou později navázala sametová revoluce. Na další snídani za necelé dva roky se francouzský prezident Mitterrand už setkal se svým kolegou prezidentem Václavem Havlem.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR si u příležitosti tohoto výročí připomíná, jak dnes již historickou událost, tak i význam a důležitost podpory obhájců lidských práv ve světě. Vědomí vlastní historické zkušenosti nás k tomu zavazuje.

Tato historická událost roku 1988 nám připomíná hodnoty, ke kterým se Česká republika hlásí: svobodu, demokracii, lidská práva, právní stát, ale i rovnost příležitostí, solidaritu a odpovědnost.

V české zahraniční politice byla a je nadále přítomná aktivní obhajoba lidských práv. Česká republika, podobně jako další země střední a východní Evropy, má za sebou historickou zkušenost s komunistickým totalitním režimem, který se udržoval u moci systematickým útlakem. Proto chceme i nadále vyjadřovat svoji mezinárodní solidaritu s těmi, kdo každodenně za dodržování lidských práv bojují.

Ke Dni lidských práv, v pondělí 10. prosince 2018, proto budou velvyslanectví Česka či Francie ve více než 10 zemích pořádat snídaně, věnované diskusím o stavu lidských práv v zemi svého působení.

V úterý 11. prosince 2018 pořádá Velvyslanectví Francie v Praze symbolicky k 30. výročí památného setkání snídani za účasti ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka a skupiny obhájců lidských práv žijících v Česku.

.