Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ministr Stropnický s vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Mogherini a bulharskou ministryní Zacharieva
Foto: European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Martin Stropnický na jednání šéfů evropských diplomacií v Sofii

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický zastupoval ČR na neformálním zasedání ministrů zahraničních věcí členských zemí Evropské unie, které proběhlo ve dnech 15. a 16. února 2018 v Sofii. První den jednání byl věnován aktuální situaci v Sýrii, perspektivě západního Balkánu a situaci na Korejském poloostrově. Druhý den dominovalo téma bezpečnosti a obrany.

Sofie, hlavní město předsednické země Rady EU, kterou je v prvním pololetí 2018 Bulharsko, hostilo dvoudenní neformální schůzku šéfů diplomacií evropské osmadvacítky tzv. Gymnich. První den jednání ministři zahraničních věcí diskutovali o aktuálním vývoji syrského konfliktu, o nové eskalaci bojů, které ani sedmým rokem neztrácejí na intenzitě. Shoda panovala na aktivnější roli Evropy v politickém procesu vedoucím k ukončení konfliktu v Sýrii.

Druhým tématem jednání Gymnichu byla perspektiva zemí západního Balkánu, které jsou v různé fázi přibližování k EU. Region, který patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky, se potýká s řadou problémů. Z pohledu ČR je nejefektivnější formou podpory stability a demokracie zemí západního Balkánu politika rozšiřování EU.

Ministři evropské osmadvacítky diskutovali také o posledním vývoji na Korejském poloostrově, kde došlo díky právě probíhajícím olympijským hrám k pozitivním signálům a částečnému uvolnění napětí mezi Severní a Jižní Koreou.

Druhý den Gymnichu se odehrál v rozšířeném formátu společného zasedání ministrů zahraničních věcí členských zemí EU se šéfy diplomacií pěti kandidátských zemí: Makedonie, Srbska, Černé Hory, Turecka a Albánie. Ministři diskutovali o možnostech užší spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany, která zahrnuje zvyšování odolnosti proti tradičním a novým hrozbám v podobě hybridních a kybernetických útoků nebo o tématu migrace, které se řady kandidátských zemí dotýká.

Na okraj jednání uskutečnil ministr Stropnický dvoustranné jednání se svým německým a portugalským protějškem. „V rozhovoru se spolkovým ministrem zahraničních věcí Sigmarem Gabrielem jsem ocenil skvělou úroveň česko-německých vztahů a zdůraznil jsem význam strategického dialogu mezi ČR a SRN,“ uvedl ministr Stropnický. „Naším společným cílem je další prohloubení strategické spolupráce a to i v rámci EU,“ přiblížil šéf české diplomacie. S portugalským ministrem zahraničí Augustem Santosem Silvou diskutoval ministr Stropnický o podpoře rozšiřování EU o země západního Balkánu a o zintenzivnění spolupráce mezi Portugalskem a Českem.

Na závěr svého programu v Sofii ministr Stropnický navštívil Velvyslanectví ČR a České centrum, kde diskutoval s diplomaty a pracovníky o prezentaci ČR a české kultury v Bulharsku.

galerie

Jednání šéfů evropských diplomacií v Sofii

.