Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ministr Stropnický se slovinským protějškem
Foto: © European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Blízkovýchodní mírový proces na jednání ministrů zahraničních věcí EU

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický zastupoval ČR na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 26. února 2018 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady patřil Blízkovýchodní mírový proces. Ministři rovněž diskutovali o aktuální situaci v Moldavsku a ve Venezuele. Na okraj Rady FAC se ministr Stropnický setkal s rakouskou ministryní Kneissl.

Ministři zahraničních věcí členských států EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali vývoji a procesu přibližování Moldavska k EU. Z českého pohledu je klíčové naplnit Asociační dohodu EU s Moldavskem včetně zóny volného obchodu tak, aby pozitivní dopady pocítili také občané této nejchudší evropské země, která patří k prioritám české rozvojové spolupráce. „Je nesmírně důležité podporovat Moldavsko na jeho proevropské cestě,“ zdůraznil ministr Stropnický.

Ministři jednali také o dalším zhoršení situace ve Venezuele, která se potýká s prohlubující se ekonomickou a humanitární krizí. Zároveň se shodli na nutnosti připravit opatření EU pro případ, že by prezidentské volby, vyhlášené na duben, neproběhly demokraticky.

Šéfové evropských diplomacií navázali na předchozí diskuse o blízkovýchodním mírovém procesu, vyzvali všechny zúčastněné, aby se zasadili o znovuobnovení přímých jednání mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Ministři podpořili aktivní roli EU v mírovém procesu. Blízkovýchodní mírový proces byl rovněž tématem pracovního oběda evropské osmadvacítky se zástupci Ligy Arabských států konkrétně s ministry Jordánska, Egypta, Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů a Palestinské samosprávy.

Na okraj jednání Rady FAC uskutečnil ministr Stropnický dvoustrannou schůzku se svou rakouskou resortní kolegyní Karin Kneissl. „Shodli jsme se na zintenzivnění vzájemné spolupráce a na setkání premiérů obou zemí,“ uvedl ministr Stropnický. „Hovořili jsme také o situaci v Sýrii a porušování rezoluce RB OSN,“ doplnil šéf české diplomacie.

ministr Martin Stropnický s rakouskou ministryní Karin Kneissl

ministr Martin Stropnický s rakouskou ministryní Karin Kneissl

.