Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ministr Martin Stropnický na zahájení Rady ECOSOC v Černínském paláci
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání Hospodářské a sociální rady OSN v Praze

 

Česká republika coby předsedající země hostí dvoudenní přípravné zasedání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), které bylo slavnostně zahájeno dne 26. března 2018 v Černínském paláci. Hlavním tématem českého předsednictví Rady ECOSOC je účast na veřejném životě jako prostředek a cesta k vytváření a posilování udržitelné, odolné a inkluzivní společnosti.

Přípravné zasedání Hospodářské a sociální rady OSN v Černínském paláci, sídle české diplomacie, slavnostně zahájil předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s ministrem plánování Kolumbie Luisem Fernadem Mejíou a místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR Martinem Stropnickým. V rámci zasedání vystoupila také zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohamed, předseda Valného shromáždění OSN Miroslav Lajčák a další hosté.

„Zasedání Hospodářské a sociální rady OSN v Praze je pro nás významnou událostí nejen proto, že v ČR jedná takto významný orgán Organizace spojených národů vůbec poprvé. Je to také příležitost upozornit na témata, která v mezinárodní politice považujeme za důležitá. Pro ČR jsou takovými tématy účast veřejnosti, dobré vládnutí a lidská práva. Z nedávné vlastní zkušenosti víme, že jsou tyto hodnoty zásadní pro rozvoj a prosperitu každé společnosti,“ připomněl ve svém vystoupení ministr Stropnický.

Cílem pražského jednání je zdůraznit úlohu participace občanů, dobré správy věcí veřejných a inkluzivních institucí pro naplňování Cílů dosažení udržitelného rozvoje a Agendy 2030. Účastníci z více jak šesti desítek zemí měli možnost diskutovat o zapojení veřejnosti, nevládních organizací i soukromé sféry do rozhodování o řešení problémů v oblasti vzdělávání, bydlení, životního prostředí, genderové rovnosti či humanitární pomoci. Zvláštní pozornost byla věnována otázce, jakou roli mohou z hlediska větší účasti veřejnosti hrát eGovernment a moderní technologie.

Druhý den 27. března 2018 pokračuje jednání Rady ECOSOC ve městě Kolín, kde bude prezentován místní projekt zapojení občanů do správy věcí veřejných. Na pražské přípravné zasedání naváže tzv. zvláštní zasedání Rady ECOSOC, které se uskuteční 23. května 2018 v sídle OSN v New Yorku.          

ECOSOC je po Valném shromáždění a Radě bezpečnosti třetím nejvýznamnějším orgánem OSN. Zabývá se mezinárodním vývojem v hospodářské, sociální a kulturní oblasti a otázkami vzdělávání a zdravotnictví. Důležitá role mu připadá také jako centrálnímu orgánu odpovědnému za koordinaci specializovaných agencií, programů a komisí OSN. ECOSOC také rozhoduje o 70% finančních a lidských zdrojů celé Organizace spojených národů. ČR byla do čela ECOSOC zvolena v červenci 2017 na období jednoho roku.

 

Ministr Martin Stropnický s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem

Ministr Martin Stropnický s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem

 

Ministr Martin Stropnický s náměstkyní generálního tajemníka OSN Aminou Mohamed

Ministr Martin Stropnický s náměstkyní generálního tajemníka OSN Aminou Mohamed

 

přílohy

Projev premiéra Andreje Babiše na zasedání ECOSOC 263 kB pdf (Acrobat dokument) 28.3.2018

.