Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra Ivo Šrámek
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Šrámek na zasedání Výboru ministrů Rady Evropy

 

Ve dnech 17. – 18. května 2018 se náměstek ministra zahraničních věcí ČR Ivo Šrámek zúčastnil zasedání Výboru ministrů Rady Evropy v dánském Elsinoru. Hlavním tématem byly současné výzvy pro demokratickou stabilitu v Evropě.

Ministerské zasedání, které hostilo dánské předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy, bylo věnováno aktuálním otázkám včetně reformy Rady Evropy. Pro ČR je klíčové zajištění ochrany lidských práv v oblastech krizí a konfliktů v Evropě nebo řešení otázky korupce v Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

Součástí programu byla rovněž neformální večeře ministrů k tématu významu reformního procesu krátce před 70. výročím založení Rady Evropy. Pracovní oběd ministrů byl věnován tématu hrozeb multilateralismu a snižující se důvěry veřejnosti v instituce v Evropě.

Na pozvání ministryně zahraničních věcí Norska se náměstek Šrámek zúčastnil pracovní snídaně donorů, kteří podporují Evropský soud pro lidská práva. Hlavním cílem setkání byla výměna názorů s předsedou Evropského soudu pro lidská práva Guido Raimondim.

Ministři přijali rovněž pozměňující protokol k úmluvě Rady Evropy o ochraně osobních údajů, označované jako "Úmluva 108". Protokol poskytuje robustní a flexibilní mnohostranný právní rámec, který usnadní přeshraniční tok osobních údajů a současně poskytne účinné záruky při jejich používání.

Rada Evropy je mezinárodní organizace, která zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti lidských práv a podpory demokracie a právního státu. Výbor ministrů je hlavním rozhodovacím orgánem Rady Evropy složeným ze 47 ministrů zahraničních věcí. Česká republika předsedala Výboru ministrů od května do listopadu 2017. 

Zasedání Výboru ministrů Rady Evropy

Zasedání Výboru ministrů Rady Evropy

.