Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reakce MZV na nepravdivá tvrzení ohledně nehody lodě Sokrates

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se důrazně ohrazuje proti zavádějícím informacím, která zveřejnila některá česká media ve věci blokované české plachetnice Sokrates u ostrova Elba. MZV v této souvislosti uvádí informace k tomuto případu na pravou míru.
 

Plavidlo plující pod českou vlajkou s 9 turisty z ČR na palubě uvízlo 16.7.2018 u ostrova Elba, když najelo na mělčinu. O této nehodě bylo Velvyslanectví ČR v Římě informováno velitelstvím přístavu Portoferraio dne 19.7.2018, kapitán lodi se na velvyslanectví obrátil až následně. Nikdo další z českých cestujících o pomoc a asistenci velvyslanectví doposud nepožádal.

Od prvního kontaktu 19.7. se české velvyslanectví v Itálii v případu angažuje a je nápomocno jak velitelství přístavu, tak posádce lodi. Italská strana nabídla posádce evakuaci cestujících včetně ubytování a také možnosti vyproštění lodi, která ohrožuje nejenom bezpečnost pasažérů, ale může způsobit další škody v případě jejího potopení nebo poškození.

Musíme bohužel konstatovat, že český kapitán lodi opakovaně neuposlechl výzvy úřadů k řešení situace, oddaloval organizaci vyproštění lodě, a to i přes nepříznivou předpověď počasí na uplynulý víkend, kdy mohlo skutečně dojít k ohrožení jak majetku, tak života a zdraví cestujících. Kapitán lodi ani cestující nedbali pokynů italské pobřežní stráže k opuštění lodi z bezpečnostních důvodů, několikrát odmítli evakuaci a opakovaně se vraceli na loď i přes varování italských úřadů. Ke změně názoru je přimělo až skutečně špatné víkendové počasí včetně vysokých vln, kdy se italským záchranářům alespoň cestující podařilo dopravit na pevninu. K této dramatické situaci nemuselo vůbec dojít, pokud by kapitán uposlechl pokynů pobřežní stráže v době, kdy bylo moře ještě klidné.

MZV připomíná, že při pobytu v zahraničí včetně dovolené je třeba respektovat pravidla a pokyny místních úřadů. Jen tak lze předejít situacím, jaká nastala u břehů italského ostrova Elba. Od kapitána české výletní lodi očekáváme vetší spolupráci s italskými námořními autoritami. Hazardovat tímto způsobem s lidskými životy českých cestujících i italských záchranářů je krajně nezodpovědné a může mít i trestně-právní následky.

.