Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ministr Jan Hamáček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká diplomacie vyjednala propuštění humanitárních pracovníků v Sýrii

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček odletěl ve čtvrtek 9. srpna 2018 do syrského Damašku, kde převzal od syrské strany dva pracovníky německé neziskové organizace, a vrátí se s nimi zpět do České republiky. Po příletu na Letiště Václava Havla v Praze budou oba propuštění předáni zástupcům velvyslanectví svých zemí. Tato humanitární akce se uskutečnila díky diplomatické přítomnosti ČR v Sýrii. Česká republika má jako jediná evropská země v Sýrii zastoupení na úrovni velvyslance, což jí umožňuje efektivně pomáhat v konzulární oblasti nejen občanům EU, ale i dalších států jako například USA.

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček informoval o své humanitární cestě do Sýrie vysokou představitelku EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicu Mogherini.

U příležitosti převzetí humanitárních pracovníků proběhlo i krátké bilaterální jednání mezi šéfem české diplomacie a jeho syrským protějškem Walidem Muallemem, během něhož Jan Hamáček ocenil toto humanitární gesto syrské strany. „Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů, a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ řekl ke své humanitární cestě ministr Hamáček.

Český ministr při rozhovoru se syrským protějškem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení syrského konfliktu, které jsou založeny na příslušných rezolucích Rady bezpečnosti OSN, mj. i rezoluce 2254 (2015) a podtrhují význam Ženevského procesu. Důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků. Rovněž vyjádřil přesvědčení, že stažení íránské přítomnosti z blízkosti syrsko-izraelské hranice přispěje k větší stabilitě regionu.

V souvislosti se zákonem o utajovaných informacích a kvůli bezpečí obou pracovníků německé neziskové organizace, kteří nejsou občany ČR, nebude Ministerstvo zahraničních věcí ČR poskytovat k případu žádné další informace.

ministr Jan Hamáček a německý velvyslanec Christoph Israng

ministr Jan Hamáček a německý velvyslanec Christoph Israng

ministr Jan Hamáček a německý velvyslanec Christoph Israng

ministr Jan Hamáček a německý velvyslanec Christoph Israng

.