Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR si připomene 20. výročí vstupu do NATO, oslavy vyvrcholí v Černínském paláci

Kdy: 12.02.2019 , Kde: Černínský palác, Praha

Česká republika si v úterý 12. března 2019 připomene 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Ministerstvo zahraničních věcí při té příležitosti uspořádá slavnostní večer v Černínském paláci, během kterého ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček předá významným osobnostem nové resortní ocenění za zásluhy o diplomacii.

Pozvání na slavnostní večer přijali kromě zahraničních národních delegací také zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová a bývalý generální tajemník NATO George Robertson. Vrcholem večera bude předání ocenění za zásluhy o diplomacii významným osobnostem, které se zasloužily o vstup ČR do NATO.

Při příležitosti 20. výročí vstupu ČR do NATO se uskuteční řada připomínkových akcí za účasti prezidentů, ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany zemí Visegrádské skupiny (V4). Bude se jednat o hlavní připomínku prvního rozšíření Aliance po konci studené války také pro Maďarsko, Polsko a taktéž Slovensko, které v současné době předsedá V4. 

Oslavy budou zahájeny 12. března na Pražském hradě, kde jménem prezidenta republiky proběhne státní akt za účasti nejvyšších ústavních činitelů ČR, členů vlády a Parlamentu, představitelů armády a zahraničních hostů. V rámci oslav na Pražském hradě proběhne ve Španělském sále 6. ročník bezpečnostní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“, kterou pořádá organizace Jagello 2000.

.