Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček odhalí pamětní desku Doreen Warrinerové na hotelu Alcron

Kdy: 29.04.2019 , Kde: Hotel Alcron, Štěpánská 623/40, 110 00 Praha 1 - Nové Město

V pondělí 29. dubna 2019 se ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zúčastní slavnostního odhalení pamětní desky Doreen Warrinerové na hotelu Alcron. Slavnostní události, která připomíná záchranné transporty do Velké Británie v roce 1939, bude přítomen také velvyslanec Velké Británie v ČR Nicholas Archer, ředitel hotelu Alcron Michal Chour a synovec Doreen Warrinerové Henry Warriner.

Během takzvaných „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie bylo v roce 1939 před smrtí v koncentračních táborech zachráněno 669 židovských dětí. Méně známým faktem je, že Doreen Warrinerová a její spolupracovníci také zorganizovali útěk několika tisíc dalších lidí ohrožených nacistickým režimem. Iniciátorkou této záchranné operace byla právě Doreen Warrinerová. Na jejich přípravě se podíleli například také Marie Schmolková, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Hotel Alcron sloužil v roce 1939 skupině zachránců jako zázemí pro jejich práci.

Po slavnostním odhalení pamětní desky se ministr Petříček setká s potomky hlavních organizátorů záchranné mise, zástupci rodin, které nabídly českým dětem ve Velké Británii zázemí, a také samotnými zachráněnými dětmi. Je to vůbec poprvé, co se v ČR podobné setkání uskuteční.

Autorem pamětní desky Doreen Warrinerové na hotelu Alcron je český architekt, herec a popularizátor architektury David Vávra.


Informace pro média:

  • 19:00 – odhalení pamětní desky na hotelu Alcron za účasti ministra Petříčka - Místo: Štěpánská 623/40, 110 00 Praha 1 - Nové Město
  • 19:15 – setkání ministra Petříčka s potomky hlavních organizátorů dětských záchranných transportů v hotelu Alcron

Příchod novinářů před hotel Alcron do 18.50 hodin.

Pro účast médií na setkání ministra Petříčka s potomky hlavních organizátorů dětských záchranných transportů v hotelu Alcron je potřebná předchozí písemná žádost o akreditaci (ve formátu jméno, redakce, pozice, telefon), zaslaná nejpozději do pondělí  29. dubna 2019 do 12.00 hodin na: michal_dudas@mzv.cz.

.