Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček připomene organizátory dětských záchranných transportů z roku 1939

Kdy: 30.04.2019 , Kde: Praha, Černínský palác

V úterý 30. dubna 2019 ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v Černínském paláci připomene všechny organizátory dětských záchranných transportů, které v roce 1939 mířily z území okupovaných Čech a Moravy do Velké Británie. Ministr Petříček také poděkuje rodinám, které české děti přijaly.

Ministr Petříček u příležitosti osmdesátého výročí „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie (někdy nepřesně nazývaných „Wintonovy vlaky“) připomene činy zachránců 669 dětí a dalších osob pronásledovaných nacisty, včetně těch méně známých a zapomenutých. Do Prahy se na slavnostní odpoledne s názvem „Neviditelní hrdinové“ sjedou potomci hlavních organizátorů záchranné mise z roku 1939. Ministr Petříček jim jako poděkování předá zvláštní pamětní list. Přítomni budou zástupci rodin, které nabídly českým dětem ve Velké Británii pomoc, a také samotné zachráněné děti. Je to vůbec poprvé, co se v ČR podobné setkání uskuteční.

Mezi klíčové organizátory záchranných transportů patřili Marie Schmolková, Doreen Warrinerová, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Přidala se také řada organizací a institucí, politických, náboženských i charitativních. Rozhodující úlohu sehrály rovněž britské rodiny, které dětem v zoufalé situaci nabídly zázemí svého domova.

 

Informace pro média:

  • 15:00 - slavnostní zahájení
  • 15:05 - projev ministra zahraničí Tomáše Petříčka
  • 15:15 - projev velvyslance Velké Británie v ČR Nicholase Archera
  • 15:25 - hudební vystoupení
  • 15:35 - poděkování Evy Leadbeater (promluví za transportované děti)
  • 15:38 - projev Henryho D. Warrinera (promluví za zachránce)
  • 15:43 - předání pamětních listů ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem
  • 15:53 - závěrečné hudební vystoupení
  • 16:05 - hromadná fotografie VIP hostů s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem

Příchod novinářů na recepci Černínského paláce nejpozději do 14.40 hodin.

Účast médií na slavnostní akci v Černínském paláci pouze po předchozí písemné žádosti o akreditaci (ve formátu jméno, redakce, pozice, telefon), zaslané nejpozději do pondělí  29. dubna 2019 do 12.00 hodin na: michal_dudas@mzv.cz.

.