Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání nejvyšších představitelů spojeneckých zemí NATO v Londýně

Kdy: 03.12.2019 - 04.12.2019 , Kde: Londýn

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se společně s delegací, kterou povede prezident ČR Miloš Zeman, zúčastní setkání nejvyšších představitelů členských států NATO. To se se uskuteční 3. a 4. prosince 2019 v Londýně. Hlavním cílem setkání bude připomenout si 70. výročí založení Aliance, prezentovat spojeneckou jednotu, pevnost transatlantické vazby a připravenost NATO na nové výzvy.

Dvoudenní setkání nejvyšších představitelů NATO bude zahájeno 3. prosince královskou večeří v Buckinghamském paláci pořádanou královnou Alžbětou II., na kterou naváže neformální večeře s předsedou vlády Spojeného království Borisem Johnsonem a souběžně obdobný program ministrů zahraničních věcí a obrany.

Ve středu 4. prosince se uskuteční zasedání Severoatlantické rady, které se bude věnovat sdílení nákladů na obranu, včetně plnění příslušných společných závazků. Klíčovým tématem zasedání bude pozice Ruska ve světě včetně hrozeb, které pro Alianci představuje jako je například problematika kontroly zbrojení, nebo též sílící mezinárodní pozice Číny. Hlavním výstupem bude politická deklarace nejvyšších představitelů NATO s přehledem plnění závěrů posledního summitu, který se uskutečnil v červenci 2018 v Bruselu.

.