Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček přijal francouzského ministra Le Driana
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček přijal francouzského ministra Le Driana

 

Ministr Tomáš Petříček jednal v pátek 6. prosince 2019 se svým francouzským protějškem Jean-Yves Le Drianem, kterého přijal v Černínském paláci. Vedle působení v oblasti Afriky probrali šéfové diplomacií vzájemnou spolupráci a transatlantické vztahy. Oba ministři poté vystoupili na konferenci „Post-revolutionary Hopes and Disillusions“ pořádané Univerzitou Karlovou a setkali se s některými disidenty a studentskými vůdci sametové revoluce.

Ministr Petříček ocenil vysokou kvalitu česko-francouzských vztahů. Poděkoval také za roli, kterou Francie hrála v podpoře československého disentu. „Oceňuji tuto mimořádnou historickou intuici, prozíravost a podporu opozičnímu hnutí v bývalém Československu, sami se teď snažíme podobnou tradici šířit dál,“ dodal ministr Petříček. Šéf české diplomacie během jednání ocenil spolupráci s Francií v oblasti vědy a výzkumu.

Ministři se věnovali také tématu evropské digitální suverenity a chystané konferenci k umělé inteligenci, která by na půdě Ministerstva zahraničních věcí měla proběhnout počátkem příštího roku. Stranou nezůstala ani klimatická změna a naplňování souvisejících závazků.

Podstatná část dnešního jednání se věnovala spolupráci ve frankofonní Africe. Česká republika a Francie shodně považují oblast Sahelu za zásadní z hlediska evropské bezpečnosti, s tím souvisí i aktuální bezpečnostní výzvy, jako například boj proti nelegální migraci či terorismu. Česká republika se nyní společně s Francií významně podílí na výcvikové misi Evropské unie v Mali.

„Evropa by se měla věnovat lépe otázkám s jasnou přidanou hodnotou, tedy těm, které členské státy nejsou schopny řešit samostatně,“ řekl Petříček k problematice reformy Evropské unie v souvislosti s problematikou azylové politiky.  Ministři zhodnotili rovněž výsledky summitu NATO, který se konal tento týden v Londýně.

přílohy

Projev ministra Tomáše Petříčka v Karolinu, UK – 6. 12.... 346 kB pdf (Acrobat dokument) 6.12.2019

galerie

Ministr Petříček přijal francouzského ministra Le Driana

.