Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Návštěva ministryně pro leteckou dopravu Senegalu potvrdila úspěchy ekonomické diplomacie
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministryně pro leteckou dopravu Senegalu potvrdila úspěchy ekonomické diplomacie

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal se senegalskou ministryní pro leteckou dopravu a rozvoj letecké infrastruktury Maïmounou Ndoye Seckovou. Dvoudenní návštěva senegalské ministryně v ČR se uskutečnila ve dnech 16. a 17. ledna 2019. Jednání potvrdila rostoucí úroveň česko-senegalských ekonomických vztahů a úspěchy české ekonomické diplomacie.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček přijal ve středu 16. ledna 2019 ministryni pro leteckou dopravu a leteckou infrastrukturu Maïmounou Ndoye Seckovou. Hlavními tématy jednání byly dvoustranné vztahy a úspěšně se rozvíjející ekonomická spolupráce. V jednáních s ministryní Seckovou pokračovali ve čtvrtek 17. ledna 2019 státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek a náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. 

Hlavním důvodem cesty ministryně Seckové do ČR byl úspěch české firmy Transcon Electronic Systems, která se senegalskou vládou uzavřela kontrakt na kompletní rekonstrukci pěti regionálních letišť. K úspěchu projektu významným dílem přispělo Ministerstvo zahraničí věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Dakaru, které trvale celý proces sjednání projektu podporovalo v rámci své proexportní koncepce. Na projektu se rovněž podílí celá řada českých subdodavatelů. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších českých projektů v subsaharské Africe za posledních několik desetiletí. Koncem prosince 2018 proběhlo v Senegalu oficiální zahájení projektu za účasti senegalského prezidenta Macky Salla.  

Nová epocha česko-senegalských vztahů začala znovuzřízením našeho velvyslanectví v Dakaru 28. listopadu 2013. Díky aktivitě českých diplomatů v Senegalu se mimo již zmíněné rekonstrukce letišť podařila realizovat celá řada dalších projektů. 

Prezident republiky Senegal Macky Sall oznámil 4. dubna 2018 zájem o nákup čtyř cvičných proudových letounů L-39NG. Objednávka zahrnuje nákup strojů ve verzi lehkých bitevníků, které budou zároveň disponovat schopnostmi pro kompletní výcvik pilotů. Oznámený obchod zároveň zahrnuje přecvičení pilotů na L-39NG, výcvik instruktorů a výcvik pro letecký boj, dále pak zaškolení mechaniků a dodávky náhradních dílů a vybavení pro pozemní podporu.  

V červnu roku 2017 došlo v Senegalu k zahájení programu MEDEVAC, během kterého byly provedeny v nemocnici v druhém největším městě Thies již dvě operační mise ORL a gynekologie a dvě prospekční mise českých traumatologů. Součástí projektu je také zaškolení místních lékařů. Projekt pokračuje i v roce 2019. 

V pokročilé fázi přípravy je i Smlouva mezi vládami Senegalu a České republiky o spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany. I v této oblasti se rýsují velmi zajímavé a konkrétní příležitosti pro české podniky.  

V Senegalu jsou zajímavé příležitosti také v oblasti zemědělství. V květnu roku 2016 navštívil Senegal ministr zemědělství s početnou podnikatelskou delegací. Aktuálně je připravován zemědělský projekt českých firem ve středním Senegalu. Jedná se oblast zavlažování, solární energetika a mechanizace. 

Škoda Auto připravuje v Dakaru slavnostní otevření svého oficiálního zastoupení. 

Velkou popularitu, zájem české veřejnosti a respekt odborníků přináší projekt České zemědělské univerzity „Podpora národních parků Senegalu“, konkrétně „Chov antilop Derbyho“, zahájený již v roce 2000. Za téměř 20 let své existence dosáhl úctyhodných výsledků, z šesti původních zvířat převezených do rezervace Bandie jsou dnes díky řízenému křížení dvě stáda čítající téměř 200 zdravých jedinců.  

Senegal se díky své bezpečnosti a přírodním krásám stává novou oblíbenou destinací českých turistů, v tomto roce lze očekávat příjezd až 4.000 českých turistů.

galerie

Návštěva ministryně pro leteckou dopravu Senegalu potvrdila úspěchy ekonomické diplomacie

.