Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček navštívil Rakousko
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil Rakousko

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček uskutečnil dne 17. ledna 2019 pracovní návštěvu Rakouska. Ve Vídni jednal s rakouskou ministryní evropských záležitostí, integrace a zahraničních věcí Karinou Kneisslovou, se spolkovým ministrem pro EU, umění, kulturu a média Gernotem Blümelem a s bývalým prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem. Hlavní témata návštěvy byla česko-rakouské vztahy, spolupráce v rámci Slavkovského formátu a aktuální evropská agenda.

Ministr zahraničních věcí ČR absolvoval svou první cestu do Rakouska, kde jednal s ministryní evropských záležitostí, integrace a zahraničních věcí Karinou Kneisslovou. Oba se shodli na vynikající úrovni česko-rakouských vztahů, které ministr Petříček označil za jeden z pilířů rozvoje ve střední Evropě. Tématem jednání byla dále evropská rozvojová pomoc a podpora investic v rozvojových zemích a regionální spolupráce v rámci Slavkovského formátu.

Následně se ministr Petříček setkal se spolkovým ministrem pro EU, umění, kulturu a média Gernotem Blümelem. Ministři v první řadě zhodnotili úspěšné rakouské předsednictví v Radě EU a věnovali se také aktuálním evropským tématům, včetně rozšiřování o země západního Balkánu. „Česká republika a Rakousko jsou silnými zastánci rozšíření EU. Začlenění západního Balkánu do EU je nejlepší způsob, jak zajistit stabilitu, bezpečnost a prosperitu v regionu. Považujeme za důležité zahájit v červnu přístupové rozhovory s Makedonií a Albánií,“ uvedl ministr Petříček.

Na závěr své návštěvy se ministr Petříček setkal s někdejším prezidentem Rakouska a současným spolupředsedou Ban Ki-moon Centre for Global Citizens Heinzem Fischerem. Tématem jejich setkání byl mimo jiné vývoj česko-rakouských vztahů a jejich renesance v dubnu 2014.

 

galerie

Ministr Petříček navštívil Rakousko

.