Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se setkal na hranicích v Železné Rudě s bavorským ministrem Herrmannem

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se na hranicích v Železné Rudě setkal s bavorským ministrem pro spolkové a evropské záležitosti Florianem Herrmannem 18. ledna 2019 a také s oběma starosty příhraničních obcí Železná Ruda a Bavorská Ruda Filipem Smolkem a Georgem Bauerem.

Ministr Petříček se s bavorským partnerem setkal přímo na hraničním pomezí v budově historického nádraží v roce třicátého výročí pádu železné opony. S bavorským partnerem ministr Petříček projednal aktuální česko-bavorská témata. Těší mne, že již téměř deset let žijeme v éře česko-bavorského honeymoonu. Takového vztahu si ceníme, ale nepovažujeme jej za samozřejmý. Aby se udržel, musíme jej rozvíjet a investovat do něj“ prohlásil Petříček. Klíčové pro naše občany v příhraničí je dle ministra další zlepšování přeshraničních služeb. Dobře funguje  spolupráce záchranných a hasičských sborů nebo policejní spolupráce. Nedostatečné je doposud dopravní propojení, především je nutné pokročit v modernizaci železniční trati Plzeň – Mnichov. Ministr Petříček považuje česko-bavorské vztahy za výborné, váží si vzájemné důvěry a četnosti vazeb na občanské, komunální i státní úrovni. Ideální příležitost pro budoucí společné projekty
s Bavorskem vidí český ministr zahraničí v oblasti inovací a moderních technologií. Pro přeshraniční soužití zůstává i nadále podstatná výuka jazyka sousedů. „Bavorsko je nám inspirací i v systému duálního odborného školství“ uvedl na závěr ministr Petříček. Se starosty obou obcí pak ministr Peříček hovořil o příhraniční spolupráci.

.