Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zasedání Rady FAC
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání Rady FAC

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v pondělí 21. ledna 2019 zúčastnil zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) v Bruselu. Hlavními tématy jednání byla obrana proti dezinformacím, rozšíření sankcí v návaznosti na použití chemických zbraní, příprava zasedání ministrů EU a Ligy arabských států a ministeriády EU-ASEAN. Ministr Petříček jednal v Bruselu rovněž s komisařem Hahnem o rozšiřování EU.

Rada dnes projednávala akční plán proti dezinformacím, který Evropská komise představila na konci loňského roku. „Jde o velmi vážné téma, dezinformacím je vystavena většina členských států. Proto jsem velmi rád, že jsme dnes rozhodli o realizaci akčního plánu EU k tématu desinformací, uvedl ministr Petříček. „Čeká nás brexit a čekají nás evropské volby. To budou události, kde budeme čelit dezinformačním kampaním a na to musíme být připraveni,“ dodal šéf české diplomacie. Akční plán obsahuje mimo jiné podporu nezávislých médií v sousedních zemích EU, což patří mezi české priority.

Ministři členských států EU dnes také rozhodli o uvalení sankcí v rámci nového režimu namířeného proti používání a šíření chemických zbraní. „Na sankční seznam EU byli zařazeni pachatelé chemických útoků v anglickém Salisbury a v Sýrii“ uvedl po jednání ministr Petříček. „Použití chemických zbraní je pro nás absolutně nepřijatelné, a to nejen v Evropě,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Rada se dále věnovala přípravě ministeriády a historicky prvního summitu EU a Ligy arabských států, který se uskuteční 24. a 25. února v egyptském Šarm aš-Šajch. Ministři se v té souvislosti shodli na hlavních tématech summitu, kterými by měla být migrace, terorismus, ekonomický růst, zaměstnanost mladých, vzdělávání, klima energetika či lidská práva.

Členové Rady dnes projednávali také přípravu jednání ministrů zahraniční EU s ministry zahraniční Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Toto jednání se uskuteční v návaznosti na FAC a evropští ministři budou s asijskými protějšky diskutovat o bezpečnostní spolupráci, volném obchodu, udržitelném rozvoji a posílení obchodní a dopravní konektivity obou regionů.

Na okraj jednání Rady FAC se ministr Petříček setkal s komisařem pro evropskou politiku sousedství a rozšíření Johannesem Hahnem, se kterým diskutovali politiku rozšiřování EU, konkrétně o země západního Balkánu. Ministr Petříček ujistil komisaře Hahna o aktivní podpoře ČR procesu integrace zemí západního Balkánu do EU, který pomáhá zajistit stabilitu, bezpečnost a prosperitu regionu.

Během své dvoudenní návštěvy se ministr Petříček zúčastní také zasedání šéfů diplomacií členských států EU a Africké unie k tématu bezpečnosti Afriky a jejího hospodářského rozvoje.

galerie

Ministr Petříček na zasedání Rady FAC

.