Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Africké unie
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Africké unie

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se ve dnech 21. a 22. ledna 2019 zúčastnil historicky prvního zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Africké unie v Bruselu. Ministr Petříček rovněž uskutečnil bilaterální jednání se svými protějšky z Rwandy a Mali a zúčastnil se pracovní snídaně pořádané finským ministrem zahraničí k prevenci a mediaci konfliktů v Africe.

Jednání ministrů zahraničních věcí EU a AU navázalo na summit EU-AU v roce 2017 v Abidjanu, který představoval důležitý krok na cestě k rovnocennému partnerství. Budoucnost obou kontinentů je pro jejich geografickou blízkost propojená. Tradiční model vztahů mezi EU a Afrikou je překonán, nyní je klíčové podpořit hospodářský růst v afrických zemích, tvorbu pracovních míst a příležitostí pro mladou generaci. V tomto ohledu je nezbytné zapojení soukromého sektoru. Z uvedeného přístupu vychází Aliance Evropy a Afriky pro udržitelný rozvoj a pracovní místa, kterou představila Evropská komise v září 2018. 

Šéfové diplomacie zemí EU se spolu s ministry ze států Africké unie shodli, že se budoucí spolupráce musí zaměřit na obchod, podnikání a investice. Ministři si vyměnili názory, jak efektivně podporovat vědeckou a technologickou výměnu. Napříč evropskými i africkými státy panovala shoda, že pro zajištění udržitelného ekonomického rozvoje a prosperity afrických zemí je třeba nadále pokračovat ve spolupráci v oblasti míru, bezpečnosti a vládnutí. Základní rámec pro tuto spolupráci představuje memorandum o porozumění, které bylo podepsáno v loňském roce. Rovněž proběhla diskuse k posílení spolupráce na mezinárodních fórech. 

„Naše budoucnost je založena na obchodu, podnikání a investicích včetně investic do vzdělávání, zdravotnictví a sociálního sektoru. Jedná se o rovnocenné partnerství", zdůraznil ministr Petříček. Hospodářský rozvoj musí být doprovázen tvorbou udržitelných pracovních míst a reálných příležitostí pro mladou generaci. Klíčové je zapojení soukromého sektoru," doplnil šéf české diplomacie. Ministr svým evropským a africkým protějškům prezentoval program zahraniční rozvojové spolupráce „Záruka“, který snižuje rizika investování na afrických trzích a zároveň přispívá k udržitelnému rozvoji a tvorbě pracovních míst. 

Závěrem zasedání ministři přijali společné prohlášení. 

Ministr Petříček se v rámci své návštěvy Bruselu rovněž zúčastnil snídaně pořádané finským ministrem zahraničí k prevenci a mediaci konfliktů v Africe. „Předpokladem pro udržitelný ekonomický růst v afrických zemích je dosažení udržitelného míru a stability. Prevence a mediace nám pomůže zabránit vzniku konfliktů,“ uvedl ministr Petříček. 

Ministr Petříček na okraj ministerského zasedání uskutečnil bilaterální jednání se svými protějšky z Rwandy a Mali. Rwanda je aktuálně předsednickou zemí Africké unie a velmi se angažuje v reformě jejího fungování. S ministryní zahraničí Mali jednal ministr Petříček zejména o připravovaném otevření českého velvyslanectví v Bamaku a příspěvku ČR k posilování stability Mali a Sahelu, včetně působení českých vojáků ve výcvikové misi EU v Mali.

galerie

Ministr Petříček na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Africké unie

.