Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček zakončil v Mariupolu návštěvu Ukrajiny
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček zakončil v Mariupolu návštěvu Ukrajiny

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček druhý den své pracovní cesty věnoval východní Ukrajině. V Mariupolu jednal se zástupci Doněcké oblastní administrativy, navštívil strategicky přístav a také check point na linii dotyku u obce Hutove.

Česká delegace se v úterý přesunula v doprovodu ukrajinských a dánských kolegů na východ Ukrajiny a do strategického přístavu Mariupol. Zde ministr Petříček a šéfové diplomacie Dánska a Ukrajiny společně navštívili check point na linii dotyku mezi vládními jednotkami a ozbrojenci s podporou Ruska, aby se osobně přesvědčili o situaci na místě a dopadu na civilní obyvatele. 

„Jsme nyní na místě asi 40 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice, které má kontrolovat ukrajinská vláda a kam má mít přístup mise OBSE, a to na základě Minských dohod. Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic. Ozbrojenci s podporu Ruska nadále blokují přístup na své území pozorovatelům OBSE,“ přiblížil situaci ministr Petříček. „Na vlastní oči jsme se přesvědčili o rozsahu lidského strádání a ekonomických ztrát způsobených pokračujícím ozbrojeným konfliktem, který je na východě Ukrajiny podporován Ruskem. Občané Ukrajiny mají právo žít důstojně a v míru.“ zdůraznil český ministr zahraničních věcí.  

Následně jednal šéf české diplomacie se zástupci Doněcké oblastní státní administrace a vedení města Mariupol o situaci na místě a blokádě Azovského moře. Česká republika poskytuje humanitární pomoc obětem konfliktu na východní Ukrajině - včetně letních táborů pro traumatizované děti. „V tom budeme pokračovat a dále zvýšíme naše angažmá a pomoc Ukrajině,” přislíbil ministr Petříček.  

Český a dánský ministr zahraničí na závěr své cesty vydali společné prohlášení, ve kterém odsuzují akce Ruska v Kerčském průlivu a v Azovském moři, a vyzývají k propuštění zadržovaných členů ukrajinských lodních posádek. „I po takřka pěti letech bojů jsou na východní Ukrajině stále zabíjeni a zraňováni nevinní civilisté. V důsledku incidentu v Kerčském průlivu a rostoucího napětí v Azovském moři se situace svrchované Ukrajiny ještě zhoršila. Společně s dánským kolegou jsme dnes vyjádřili naši trvalou podporu Ukrajiny,“ zdůraznil šéf české diplomacie. 

Během své dvoudenní návštěvy Ukrajiny jednal český ministr zahraničních věcí také se svým ukrajinským protějškem Pavlem Klimkinem či s místopředsedkyní vlády Ivannou Klympuš-Cincadzeovou. Setkal se zároveň s představiteli ukrajinských neziskových organizací a zástupci Krymských Tatarů a uctil památku padlých československých vojáků.

galerie

Ministr Petříček zakončil v Mariupolu návštěvu Ukrajiny

.