Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Ligy arabských států
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Ligy arabských států 

 

V pondělí 4. února 2019 se v Bruselu uskutečnila v pořadí pátá schůzka šéfů diplomacií zemí EU a Ligy arabských států (LAS). Tato ministerská konference je předstupněm k historicky prvnímu summitu EU a LAS, který proběhne 24. a 25. února v egyptském Šarm aš-Šejchu.

Akcent na kvalitní přípravu agendy summitu se prolínal většinou projevů národních zástupců v rámci plenární debaty. Řada vystupujících připomněla, že pořádání summitu je jedinečnou příležitostí, jak na nejvyšší úrovni diskutovat o průřezových tématech oboustranného zájmu, jakými jsou boj s terorismem a radikalizací, hospodářský růst a nezaměstnanost, ilegální migrace a převaděčství či energetická bezpečnost.  „Společný boj proti terorismu, konkrétně pak úspěšné společné tažení proti Daeš v Sýrii a Iráku, kde Evropa a arabský svět spojily síly, jsou příkladem, že praktická spolupráce na evropsko-arabské ose je možná a vede ke konkrétním výsledkům,“ uvedl v této souvislosti ve svém vystoupení náměstek Tlapa. Dalšími diskutovanými tématy byly institucionální spolupráce mezi EU a LAS, blízkovýchodní mírový proces, respektive nejnovější vývoj v Sýrii, Jemenu či Libyi, a také problematika migrace.  

„Současná situace ve světě je ovlivněna oslabováním multilaterálního systému. Jsme svědky odklonu od multilaterálního systému založeného na pravidlech a navíc se objevují nové mocnosti, které soupeří s těmi tradičními,“ dodal náměstek Tlapa.   

Schůzka přinesla nové podněty k prohloubení euro-arabského partnerství, jehož cílem je budování míru, bezpečnosti a stability, podpora ekonomického, sociálního a technologického rozvoje, a také další posílení multilateralismu a vlády práva. 

Závěrečné tiskové prohlášení zmiňuje důležitost ekonomické spolupráce, růstu investic či snižování nezaměstnanosti v arabských zemích, což odpovídá prioritám české zahraniční politiky.  

Společnými předsedy ministerského zasedání byli vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová, a na straně LAS ministr zahraničních věcí Súdánu Al-Dirdiri Mohamed Ahmed, a Ahmed Aboul Gheit, generální tajemník LAS.  

První ministerské zasedání EU-LAS se odehrálo v roce 2008 na Maltě, druhé se konalo v roce 2012 v Káhiře, třetí v roce 2014 v Athénách a čtvrté o dva roky později opět v Káhiře.

Náměstek Tlapa na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Ligy arabských států

Náměstek Tlapa na zasedání ministrů zahraničních věcí EU a Ligy arabských států

.