Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Martin Tlapa na konzultacích v Peru
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Martin Tlapa na konzultacích v Peru

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa se setkal dne 8. 2. 2019 s ministrem zahraničních věcí Peru Néstorem Popoliziem a v rámci bilaterálních politických konzultací jednal s náměstkem ministra zahraničních věcí Peru Hugem de Zela Martínezem. Hlavními tématy byla perspektiva další ekonomické spolupráce obou zemí včetně oblasti životního prostředí a situace ve Venezuele.

Náměstci potvrdili vynikající bilaterální vztahy mezi Peru a ČR, které se odráží nejen ve společných postupech v celé řadě témat, ale i neustále rostoucím vzájemném obchodu. Český vývoz do Peru vzrostl za poslední rok o 17% a očekávané velké investice do stavebnictví, těžby a infrastruktury v Peru představují zajímavé příležitosti pro české firmy. Peru má navíc s očekávaným růstem HDP ve výši až 4% patřit mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Latinské Ameriky. Náměstek Hugo de Zela přivítal chystanou návštěvu ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce spolu s podnikatelskou delegací do Peru zaměřenou na environmentální technologie. Potvrdil, že toto téma je v Peru velmi aktuální s ohledem na přírodní rizika, kterým země neustále čelí, a současnou mohutnou rekonstrukci na severu země po povodních v roce 2017.


Oba náměstci také přivítali přípravy na první kolo Smíšené komise v rámci vzájemné Dohody o spolupráci ČR – Peru, během níž se budou diskutovat konkrétní obchodní projekty v obou zemích. Náměstek Tlapa v této souvislosti zdůraznil nutnost co nejrychlejšího podpisu dohody o ochraně investic a dohody o zamezení dvojího zdanění, které by vzájemným obchodním vztahům dodaly další impuls a firmám potřebnou ochranu. Česká strana také připomněla řadu zajímavých veletrhů konaných v ČR v tomto a následujícím roce, kde by mohli peruánští podnikatelé představit své zboží a služby, a nabídla veškerou součinnost při přípravě takovéto obchodní mise, ve spolupráci s peruánskými partnerskými institucemi, včetně PromPerú.


Dále byly projednány otázky vnitřní politiky obou zemí a mezinárodní situace ve světě s důrazem na dění ve Venezuele. Pro Peru je téma Venezuely velmi aktuální, protože se ho problém migrace zásadně dotýká. Po Kolumbii je Peru zemí, která nejvíce přijímá venezuelské uprchlíky. Náměstci vyjádřili zájem o prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti obchodu, životního prostředí, kultury, školství, vědy a výzkumu. Rovněž projednali společný postup při identifikaci možných příležitostí v rámci Tichomořské aliance. 

galerie

Martin Tlapa na konzultacích v Peru

.