Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa na konzultacích v Ekvádoru
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Martin Tlapa na konzultacích v Ekvádoru

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa se setkal dne 11. února 2019 s viceprezidentem Ekvádorské republiky Ottem Sonnenholzerem, a následující den 12. února 2019 jednal v rámci bilaterálních politických konzultací s náměstkem ministra zahraničních věcí Ekvádoru Andrésem Terán Parralem. Hlavními tématy jednání byla perspektiva další ekonomické spolupráce obou zemí, hodnocení stavu bilaterální relace, obchodní mise, dohody a mezinárodní politická situace. Důležitým bodem konzultací byl rovněž podpis bilaterální dohody o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů.

Náměstek Martin Tlapa a viceprezident Otto Sonneholzer na jednání potvrdili vynikající úroveň bilaterálních vztahů mezi oběma zeměmi, která se odráží v celé řadě témat. Během politických jednání na MZV Ekvádoru náměstek Martin Tlapa s náměstkem Andrésem Terán Parralem zhodnotili bilaterální a obchodní vztahy, které jsou na velmi dobré úrovni. Doporučili zintenzivnit vzájemnou výměnu návštěv a parlamentní spolupráci. Zdůraznili oboustranný zájem na podepsání dohody o ochraně investic a dohody o zamezení dvojího zdanění. V rámci jednání byly stanoveny další kroky nutné k dosažení co nejrychlejšího podpisu těchto dohod. Oba náměstci rovněž projevili zájem o spolupráci obchodních komor a jednali také o realizaci obchodních misí, které by tuto spolupráci ještě zintenzivnily a napomohly ke zvýšení vzájemného obchodu. Ekvádor projevil zájem o otevření honorárního konzulátu v Praze.

Dále byly projednány otázky vnitřní politiky obou zemí a mezinárodní situace ve světě s důrazem na dění ve Venezuele – stejně jako ostatní země Latinské Ameriky se i Ekvádor potýká s vlnou migrace z této země. V současné době se v Ekvádoru nachází přibližně 300.000 venezuelských uprchlíků a toto číslo neustále roste.  Oba náměstci vyjádřili zájem o prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti bilaterálních vztahů, obchodu, kultury, školství, vědy a výzkumu. 

Na závěr konzultací byla slavnostně podepsána bilaterální dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů.

galerie

Náměstek Martin Tlapa na konzultacích v Ekvádoru

.