Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek na politických konzultacích v Chile
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek na politických konzultacích v Chile

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek vedl 12. února 2019 v Santiagu de Chile politické konzultace s náměstkem ministra zahraničí Chilské republiky Patriciem Torresem.

Jednání byla zaměřena nejen na bilaterální vztahy obou zemí, ale i na spolupráci na mezinárodní úrovni. Oba partneři hodnotili vzájemné vztahy jako vynikající s výrazným potenciálem rozvoje vzájemné spolupráce v oblasti obchodu, životního prostředí, kultury, školství, vědy a výzkumu. „Vhodnou platformou a zejména pak dalším impulsem intenzifikace vzájemných vztahů by mohla být plánovaná návštěva ministra zahraničí R. Ampuera v ČR“, uvedl státní tajemník Stašek a předal svému chilskému partnerovi zvací dopis pro chilského ministra zahraničí od ministra Petříčka.

Oba partneři si vzájemně vyměnili své pozice stran aktuálního dění ve Venezuele. Byť venezuelská migrační vlna zasáhla zejména Kolumbii a Peru, i pro Chile s aktuálním počtem 260 000 Venezuelců je dění ve Venezuele zásadní politické i lidskoprávní téma. Současně se ve Venezuele nyní nachází 20 000 chilských občanů. Předmětem jednání byl i relativně pomalejší vývoj vyjednávání modernizace asociační dohody EU-Chile, vzájemná podpora kandidatur do mezinárodních organizací a spolupráce Diplomatických akademií obou ministerstev zahraničí.

Chilská strana se zajímala i o systém podpory proexportních aktivit ze strany státu a moderní postupy ČR, respektive MZV v oblasti ekonomické diplomacie včetně přípravy ekonomických diplomatů. Obě strany mají zájem o rozvoj ekonomické a obchodní spolupráce, přičemž stranou zájmu českých podnikatelských subjektů by neměly zůstat obchodní příležitosti v Chile v důlní a těžební technice, energetickém sektoru, agropotravinářském sektoru a vodohospodářství včetně environmentálních technologií. „Jsem rád, že chilský trh, a to i přes jeho vzdálenost, našli i naši investoři, kteří zde velmi úspěšně rozvíjejí své investiční projekty v oblasti energetiky a zpracování místní zemědělské produkce“, uvedl státní tajemník Stašek. Zajímavé příležitosti lze spatřovat i v obranném sektoru a exportu zbrojní produkce. V tomto kontextu česká strana vyjádřila zájem o návštěvu chilského ministra obrany v ČR.

Na závěr státní tajemník Stašek pozval chilské zástupce včetně podnikatelských subjektů na MSV 2019 do Brna a přislíbil plnou podporu při organizaci jejich B2B jednání, workshopů a seminářů v rámci Českého exportního domu.

Státní tajemník Stašek na politických konzultacích v Chile.

Státní tajemník Stašek na politických konzultacích v Chile.

.