Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na Radě FAC v Bruselu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na Radě FAC v Bruselu

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl českou delegaci na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), která proběhla 18. února 2019 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady FAC patřila situace na Ukrajině, humanitární krize ve Venezuele. Ministři diskutovali rovněž o situaci v Sýrii a v oblasti Afrického rohu.

Ministři zahraničních věcí členských států EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali vývoji na Ukrajině, která si v těchto dnech připomíná 5. výročí tragických události na Majdanu, kdy během tří dní zahynulo více jak sto demonstrantů a další beze stopy zmizeli. Ministři evropské osmadvacítky diskutovali o aktuální bezpečnostní a politické situaci v zemi před prezidentskými volbami, pokroku ukrajinských reforem a další podpoře Ukrajiny ze strany EU. Tématem byl také rusko-ukrajinský konflikt a situace na východě Ukrajiny. O aktuální situaci v místě konfliktu a v přístavu Mariupol referoval ministr Petříček společně se svým dánským protějškem Samuelsenem na základě osobních zkušeností z návštěvy východu země koncem ledna 2019. „Byli jsme šokováni vážnou humanitární situací, lidským utrpením a ekonomickými ztrátami způsobenými ozbrojeným konfliktem,“ přiblížil ministr Petříček. „EU musí být v regionu aktivnější a viditelnější, podporujeme založení regionálního kontaktní mise EU v Mariupolu,“ uvedl šéf české diplomacie. Ministři také zopakovali výzvu k propuštění ukrajinských námořníků, které Rusko protiprávně zadržuje od loňského listopadu. „Ani tady nedošlo k posunu, proto ČR podporuje rozšíření sankčního seznamu o osoby, které jsou za jejich nelegální uvěznění a ozbrojenou akci v Azovském moři zodpovědné,“ zdůvodnil ministr Petříček. 

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky jednali o situaci ve Venezuele, která čelí vážné humanitární krizi. Země je v hluboké hospodářské krizi, jen inflace měny dosahuje milionů procent. Chybí naprosto základní potraviny nebo léky, občané strádají, přes tři miliony obyvatel již z Venezuely uprchlo. Česko patřilo mezi první evropské země, které uznaly Juana Guaidóa prozatímním prezidentem s cílem otevřít cestu k novým svobodným a demokratickým volbám. „Ty jsou klíčem pro ukončení hluboké politické a hospodářské krize v zemi, o jejíž budoucnosti musí rozhodnout Venezuelané sami,“ zdůraznil ministr Petříček. ČR podporuje demokraticky zvolené Národní shromáždění a politickou změnu pokojnou cestou. „Zásadní je humanitární pomoc. Potřebujeme kontrolní nástroje, které zajistí její spravedlivou distribuci v zemi,“ uvedl ministr Petříček.  

Rada FAC se věnovala také situaci v Sýrii a přípravě 3. bruselské mezinárodní konferenci na podporu Sýrie a regionu, která se bude konat ve dnech 12. – 14. března 2019. Ministři se shodli nutnosti pokračovat v politických jednáních znepřátelených stran. Jen tak je možné ukončit krvavý konflikt v Sýrii a dosáhnout trvalého míru. ČR plně podporuje nového zmocněnce OSN pro Sýrii Geira Pedersena v jeho úsilí obnovit ženevské rozhovory pod záštitou OSN. ČR bude rovněž pokračovat v pomoci Sýrii, který zahrnuje prostředky na humanitární, rozvojové a rekonstrukční projekty ve výši 195 mil. Kč na léta 2016-2019. 

Ministři se věnovali rovněž situaci v oblasti Afrického, kde dochází v posledních měsících ke zlepšování dlouhodobě konfliktních vztahů mezi Etiopií a Eritreou. EU usiluje o další posílení spolupráce v oblastech společného zájmu s celým regionem.

galerie

Ministr Petříček na Radě FAC v Bruselu

.