Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na jednání Rady OSN pro lidská práva
Foto: Ministr Petříček na jednání Rady OSN pro lidská práva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na jednání Rady OSN pro lidská práva

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček vystoupil 25. února 2019 v Ženevě na jednání Rady OSN pro lidská práva, jejímž členem je Česká republika od ledna 2019. Šéf české diplomacie dnes také jednal s Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou o českých prioritách v ochraně lidských práv.

Rada OSN pro lidská práva je nejdůležitějším mezivládním lidskoprávním orgánem OSN. Česká republika byla jejím členem zvolena na tříleté období od roku 2019 do roku 2021. Právě probíhající zasedání v Ženevě je tak pro ČR prvním v roli člena Rady. „Návrat k lidskoprávní tematice je podmínkou aktivní a sebevědomé zahraniční politiky. Je to návrat k jejím nejlepším tradicím, které po roce 1989 obnovili ministr zahraničí Jiří Dienstbier a prezident Václav Havel,“ uvedl ministr Tomáš Petříček, který ve svém projevu ocenil práci Pozorovatelské mise OSN pro lidská práva na Ukrajině a vyzval mezinárodní společenství k zastavení humanitární krize ve Venezuele. „Je moudřejší a lepší předcházet konfliktům prostřednictvím Rady OSN pro lidská práva, než je léčit Radou bezpečnosti a jejími mírovými misemi,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Ministr zahraničních věcí dnes jednal také s Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, kterou seznámil s prioritami České republiky v Radě OSN. „Během našeho členství se zaměříme na podporu občanské společnosti, svobodu projevu, právního státu a na lidská práva v kontextu zaměstnanosti a životního prostředí,“ shrnul po jednání šéf české diplomacie.

Ministr zahraničních věcí Petříček se dnes setkal také se zástupci nevládních lidskoprávních organizací Human Rights Watch, CIVICUS, Universal Rights Group a Human Rights House Foundation. Na okraj Rady OSN uskutečnil ministr Petříček jednání se svou indonéskou resortní kolegyní, kdy hovořili o bilaterálních tématech včetně ekonomické spolupráce nebo pomoci v návaznosti na loňské zemětřesení na ostrovech Lombok a Sulawesi.

První den své dvoudenní návštěvy v Ženevě uzavře ministr setkáním s Čechy, kteří působí v mezinárodních organizacích - konkrétně v CERN, Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva a regionální kanceláři pro Evropu Programu OSN pro životní prostředí.

Projev ministra Petříčka naleznete zde

galerie

Ministr Petříček na jednání Rady OSN pro lidská práva

.