Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ASEM
Foto: ASEM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den evropsko-asijského setkávání

 

1. březen je dnem evropsko-asijské spolupráce v rámci ASEM (Asia-Europe Meeting) -  neformálního společenství vytvářejícího platformu pro dialog a spolupráci mezi Evropou a Asií. ČR je členem ASEM od roku 2004.

ASEM má 53 členů, 30 z Evropy (EU 28 + Norsko a Švýcarsko) a 21 z Asie, právoplatným členem je rovněž generální sekretariát ASEAN a Evropská unie. Činnost ASEM je založena na třech pilířích - politickém, ekonomickém a sociálně-kulturním. Jelikož je ASEM flexibilním fórem, nemá stálou agendu. Do diskusí na všech úrovních se tak obvykle dostávají aktuální témata, a to jak globální, tak regionální. 

Hlavní výhodou členství pro ČR je možnost strukturovaného dialogu, který bychom bilaterálně jen obtížně dokázali obsáhnout. Otevírají se možnosti prosazování ekonomických zájmů účastí na společných projektech. Členství umožňuje dialog i s těmi státy, kde nemáme své zahraničněpolitické priority či diplomatická zastoupení. Získáváme možnost profilovat se národní expertízou ve vybraných oblastech, či možnost pořádat mezinárodní akce a setkání k daným tématům. 

V dubnu 2016 se tak např. pod patronátem Univerzity Karlovy v Praze uskutečnilo fórum rektorů vysokých škol a studentů členských zemí ASEM. V říjnu 2018 se summitu ASEM v Bruselu zúčastnil předseda vlády Andrej Babiš.

.