Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Slavnostní otevření nemocnice a politické konzultace v Laosu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní otevření nemocnice a politické konzultace v Laosu

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa a státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek 4. března 2019 společně slavnostně otevřeli novou část nemocnice Mittaphab v laoském Vientiane. Nemocnice byla postavena českými firmami s využitím záruky Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Náměstek Tlapa poté uskutečnil politické konzultace na ministerstvu zahraničních věcí Laosu.

Slavnostního otevření modernizované nemocnice Mittaphab, na které se podílely české firmy pod zastřešením VAMED Health Projects CZ, se kromě náměstka Tlapy a státního tajemníka Staška také zúčastnili vicepremiér a ministr financí Laosu Somdy Douangdy, ministr zdravotnictví Bounkong Sihavong, generální ředitel společnosti VAMED Martin Bláha, další členové laoské vlády a vysocí představitelé řady laoských institucí. Výstavba moderní nemocnice je konkrétním příspěvkem České republiky ke zvýšení úrovně zdravotní péče v zemi.

Náměstek Tlapa následně jednal se svým laoským protějškem Sengphet Houngboungnuangem o možnostech rozšíření česko-laoské spolupráce. Představil konkrétní nástroje podpory rozvoje hospodářské spolupráce, jako je např. nedávno uvedený program Záruka zahraniční rozvojové spolupráce a vyzval Laos, aby přišel s konkrétními návrhy oblastí a projektů, kde může Česko nabídnout svá řešení. „Boty šijeme na míru podle nohy, není to tak, že nohu přizpůsobujeme botě,“parafrázoval náměstek Tlapa baťovské heslo. Vedle zdravotnictví může Česko nabídnout spolupráci např. v oblastech těžařství, letecké dopravy, vodohospodářství, obranného průmyslu a energetiky.

Vztahy mezi Českem a Laosem jsou tradičně dobré a přátelské s možnostmi jejich dalšího rozvíjení. Laoské hospodářství dlouhodobě vykazuje vysoká tempa růstu HDP (přes 6 %) se záměrem opustit skupinu nejméně rozvinutých zemí (LDC) do roku 2024.

Projekt rozšíření a modernizace laoské státní nemocnice Mittaphab v celkové hodnotě 1,6 mld. Kč je spolufinancován českými a rakouskými bankami. Dvě třetiny vývozní hodnoty projektu pojišťuje EGAP. Realizátorem projektu je společnost VAMED Health Projects CZ, která zastřešuje konsorcium více než 20 českých firem. Úspěšný projekt výstavby nemocnice Mittaphab může sloužit jako příklad, který lze následovat v dalších zemích regionu jako např. v Kambodži a Myanmaru.

galerie

Slavnostní otevření nemocnice a politické konzultace v Laosu

.