Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Martin Tlapa v Myanmaru
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Politické konzultace náměstka Martina Tlapy v Myanmaru

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa navštívil 6. a 7. března 2019 Myanmar, kde jednal s ministrem pro mezinárodní spolupráci, ministrem pro investice a zahraniční ekonomickou spolupráci a s předsedou vlády Rangúnského regionu. Náměstek Tlapa také vystoupil v sídle Federace obchodních komor (UMFCCI) s přednáškou k české zkušenosti s ekonomickou transformací.

Na úvod své návštěvy předal náměstek Martin Tlapa oficiální pozvání předsedy vlády ČR pro státní poradkyni Myanmaru Aun Schan Su Ťij k návštěvě ČR. Návštěva by se měla uskutečnit ještě letos při příležitosti slavnostního znovuotevření rezidentního velvyslanectví Myanmaru v Praze. Tématem jednání s ministrem pro mezinárodní spolupráci, panem U Kyaw Tin, bylo dále otevření Honorárního konzulátu ČR v Mandalay.

V rámci jednání s ministrem pro investice a zahraniční ekonomickou spolupráci U Thaung Tun byly jako nejvhodnější oblasti pro rozvoj ekonomické a obchodní spolupráce označeny sektory zemědělství, potravinářství, energetiky, těžebního průmyslu a budování infrastruktury včetně letectví. České technologie a znalosti pomohou Myanmaru zvyšovat dosud nízkou přidanou hodnotu domácí produkce. Obchodní výměna mezi oběma zeměmi násobně vzrostla po roce 2014, kdy ČR znovuotevřela v Rangúnu zastupitelský úřad.

V rámci návštěvy Rangúnu vystoupil náměstek Tlapa s přednáškou v sídle Federace obchodních komor na téma české zkušenosti s ekonomickou transformací. Vedle privatizace státního vlastnictví a otevření ekonomiky se diskuze vztahovala především k otázce nastavení vhodných podmínek a právního rámce pro příliv zahraničních investic.

Zkušenosti ekonomické a politické transformace stejně jako možnosti obchodní spolupráce byly předmětem jednání také s předsedou regionální vlády Rangúnského regionu U Phyo Min Thein. Před změnou politického režimu v Myanmaru byl U Phyo Min Thein opakovaně vězněn z politických důvodů. I proto se diskuze věnovala také odkazu bývalého prezidenta ČR Václava Havla a jeho významu pro myanmarské politiky i společnost. Předseda regionální vlády v minulosti navštívil ČR a o osudy politických vězňů se aktivně zajímá.

Text přednášky náměstka Tlapy v sídle Federace obchodních komor je níže přiložen v anglickém jazyce.

 

přílohy

Přednáška náměstka Tlapy 93 kB pdf (Acrobat dokument) 7.3.2019

galerie

Konzultace v Myanmaru

.