Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Tomáš Petříček s premiérem Zoranem Zaevem
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Tomáš Petříček navštívil Severní Makedonii

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil ve čtvrtek 14. března 2019 Severní Makedonii, kde jednal se členy vlády v čele s premiérem Zoranem Zaevem. Tématy jednání byly bilaterální vztahy s důrazem na obchodní spolupráci a další postup Severní Makedonie v integračním procesu do EU a NATO.

Šéf české diplomacie se ve Skopji setkal s předsedou vlády Zoranem Zaevem, místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Bujarem Osmanim a ministrem zahraničních věcí Nikolou Dimitrovem, jakož i předsedou parlamentu Talatem Xhaferim. Česká republika uvítala historickou dohodu s Řeckem, která vyřešila dlouhotrvající spor o název země a otevřela Severní Makedonii cestu do EU i NATO. „Severní Makedonie má za sebou v posledních měsících obrovský pokrok v integračním úsilí, včetně uzavření historické dohody s Řeckem. Je klíčové, aby Severní Makedonie pokračovala v reformních krocích. Pana premiéra a pana ministra jsem dnes ujistil o plné české podpoře v zahájení přístupových jednáních s EU letos v létě,“ uvedl ministr Tomáš Petříček. Česká republika silně podporuje zahájení přístupových jednání s EU v červnu 2019 a nabízí své zkušenosti s transformací a evropskou a euroatlantickou integrací. Partneři za tuto podporu poděkovali a v blízké době specifikují konkrétní potřeby. Zvláště vyzdvihli spolupráci s českými policisty. Ministr Petříček též podpořil rozvoj vzájemného obchodu a ohlásil, že se na duben 2019 u příležitosti zasedání smíšené hospodářské komise připravuje cesta české ekonomické delegace. V rámci setkání ministr Tomáš Petříček podepsal se svým protějškem ministrem zahraničních věcí Nikolou Dimitrovem memorandum o spolupráci a pravidelných konzultacích obou ministerstev zahraničních věcí a pozval jej na návštěvu ČR. Od premiéra Zaeva převzal dopis s pozváním pro premiéra Babiše k návštěvě Severní Makedonie.

Během návštěvy Skopje se ministr Tomáš Petříček setkal také s předsedou největší opoziční strany VMRO-DPMNE (Vnitřní makedonská revoluční organizace-Demokratická strana makedonské národní jednoty) Hristijanem Mickoským a vedoucím Delegace EU Samuelem Žbogarem.

.