Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček vystoupil na konferenci na podporu Sýrie, kde ČR přislíbí pomoc ve výši 250 mil. Kč
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na konferenci na podporu Sýrie, kde ČR přislíbí pomoc ve výši 250 mil. Kč

 

Ministr Tomáš Petříček vystoupil na konferenci na podporu Sýrie a regionu, která se konala v Bruselu ve dnech 12. – 14. března 2019. V pořadí již třetí konference se širokou mezinárodní účastí byla možností k mobilizaci další mezinárodní podpory a finančních zdrojů na humanitární pomoc v Sýrii a rozvojovou spolupráci v okolních státech, které jsou zasaženy následky syrského konfliktu a uprchlickou a migrační krizí. Zástupci států, mezinárodních organizací i nevládního sektoru a občanské společnosti se shodli na podpoře politického řešení syrské krize i nutnosti vyvození odpovědnosti za spáchané zločiny v Sýrii. Česká republika prezentuje příslib pomoci Sýrii a regionu ve výši 250 mil. Kč.

Českou republiku na konferenci reprezentoval ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který zahájil svůj program účastí na večeři se syrskými ženami pořádané vysokou představitelkou Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federicou Mogherini. „V naší humanitární pomoci se musíme soustředit hlavně na nejzranitelnější skupiny – to znamená na ženy a děti. Setkal jsem se syrskou ženou, které zabili tři bratry. To mne znovu utvrdilo v tom, že naše humanitární pomoc v Sýrii má smysl“, uvedl po setkání Petříček. Ministr během setkání zdůraznil potřebu posílení role žen v politice i nevládním sektoru.

Ministr Petříček vystoupil i v rámci pracovního jednání ministrů dne 14. března 2019 s příspěvkem k tématu zajištění spravedlnosti a míru v Sýrii. „Česká republika podporuje mezinárodní vyšetřovací mechanismy. Vyvození odpovědnosti za zločiny spáchané v průběhu syrského konfliktu tvoří nezbytnou podmínku jeho řešení a dosažení udržitelného míru“, uvedl Petříček. Politické řešení konfliktu musí být založeno na implementaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Ministr také vyjádřil podporu obnovení mírových jednání v Ženevě pod záštitou zvláštního přestavitele OSN pro Sýrii Geira Pedersena.

Česká republika na plenárním zasedání dne 14. března 2019 pod předsednictvím EU a OSN oficiálně přislíbí další pomoc Sýrii a regionu ve výši 250 mil. Kč. „Příslib je tvořen podporou plánovaných humanitárních projektů a aktivit jak uvnitř Sýrie, tak rozvojové spolupráce v sousedních zemích jako Libanon, Jordánsko a Irák. Je to jak vyjádření naší solidarity, tak i důležitý krok k zajištění naší bezpečnosti v budoucnosti“, prohlásil ministr Petříček.

 

Doplňující informace k příslibu pomoci Sýrii:

Uvedené prostředky jsou alokovány na základě programů příslušných rezortů a zahrnují i projekty v rámci oficiální zahraniční rozvojové spolupráce z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jedná se zejména o humanitární dotace nevládních organizací, malé lokální projekty, projekty B2B ČRA a další aktivity v rámci programu na poskytnutí humanitární pomoci v Sýrii. Pomoc v Sýrii by měla v letošním roce dosáhnout až 70 mil. Kč. 

Důležitými komponenty je i program ministerstva vnitra MEDEVAC a program Pomoc v místě v Jordánsku v celkové výši 70 mil. Kč. V Libanonu se vedle humanitární pomoci a malých lokálních projektů počítá i s darem Univerzitní nemocnici Rafíka Harírího. Pomoc v Libanonu by měla dosáhnout téměř 10 mil. Kč.

Důležitým prvkem je i zvláštní Program na podporu české účasti při stabilizaci a rekonstrukci Iráku v období 2018 – 2021. Vedle podpory prostřednictvím humanitárních projektů se jedná i financování studií proveditelností v rámci programu B2B ČRA či plánovaný projekt podporu iráckých kapacit v oblasti obnovy kulturního dědictví. Výše pomoci Iráku bude ve výši cca 100 mil. Kč.

galerie

Ministr Petříček vystoupil na konferenci na podporu Sýrie, kde ČR přislíbí pomoc ve výši 250 mil. Kč

.