Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Tomáš Petříček navštívil Albánii
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Tomáš Petříček navštívil Albánii

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil v pátek 15. března 2019 Albánii. V Tiraně jednal s předsedou vlády Edi Ramou, úřadujícím ministrem zahraničních věcí Gentem Cakajem, předsedou Parlamentu Gramozem Ruçim, předsedy opozičních politických stran a vedoucím Delegace EU Luigi Sorecou.

Tématy jednání s předsedou vlády Albánie Edi Ramou, předsedou Parlamentu Gramozem Ruçim,  úřadujícím ministrem zahraničních věcí Gentem Cakajem a dalšími politiky byly bilaterální politické a hospodářské vztahy, vnitropolitická situace, otázka integrace země do EU, situace v regionu a spolupráce Visegrádské skupiny se západobalkánskými zeměmi. „Integrace zemí západního Balkánu do EU je prioritou české zahraniční politiky. Integrační proces je důležitý pro stabilitu a prosperitu celého regionu i EU. Ocenil jsem probíhající reformu soudnictví, která je jednou z podmínek zahájení přístupových rozhovorů mezi Albánií a EU,“ uvedl během návštěvy ministr Petříček. Ministr Cakaj poděkoval za českou podporu. „Naše hospodářská spolupráce má velký potenciál. Jen v loňském roce se objem obchodu mezi Českem a Albánií zvýšil o více než 30%. Máme zájem o posílení spolupráce zejména v zemědělství, energetice, dopravě a strojírenství,“ dodal český ministr zahraničních věcí.

MZV a české velvyslanectví v Tiraně se angažují ve prospěch českých firem. S cílem podpořit jejich snahy, a potažmo celkový vzájemný obchod a investice, se v následujících měsících uskuteční řada akcí, včetně podnikatelské mise.

Ačkoliv Albánie není mezi prioritními zeměmi, kterým ČR poskytuje rozvojovou spolupráci, v roce 2019 budou v Albánii realizovány ze strany ČR dva malé lokální projekty zaměřené na podporu turistického a agroturistického potenciálu horského území a podporu modernizace zdravotnického vybavení nemocnice Matky Terezy v Tiraně.

Na závěr návštěvy se šéf české diplomacie setkal s představiteli opozičních stran a zástupci nevládních organizací zaměřených na evropskou integraci a zahraniční politiku.

Albánie byla po Severní Makedonii druhou zemí, kterou ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček tento týden v regionu navštívil.

galerie

Ministr Tomáš Petříček na návštěvě Albánie

.