Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek na návštěvě ve Finsku
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek na návštěvě Finska

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek navštívil ve dnech 14. -15. března 2019 Finsko, aby podpořil matchmakingovou akci, na níž největší finské stavební společnosti nabízejí českým firmám možnosti uplatnění ve finském stavebním sektoru. Jednal rovněž s náměstkem ministra zahraničních věcí Finska Markku Keinänenem. přičemž hlavními tématy byly nástroje ekonomické diplomacie v obou zemích a výhody sektorového přístupu k podpoře podnikatelů na zahraničních trzích.

Státní tajemník Stašek společně s velvyslancem ČR ve Finsku  Ivanem Juklem zahájili finsko-české fórum, kterého se zúčastnily významné české i finské stavební firmy. Dvě největší finské stavební společnosti SRV a YIT nabízely českým stavebním a technologickým firmám možnosti uplatnění ve finském stavebním sektoru. Za českou stranu byli přítomni zástupci např. Metrostav Group, VKM Solutions nebo PS Brno a dalších firem. Ve druhé části akce byl prostor pro konkrétní obchodní jednání. Akce byla součástí Projektu ekonomické diplomacie MZV ČR pořádané Velvyslanectvím ČR v Helsinkách. 


Finsko prožívá stavební boom a kromě běžné bytové výstavby se chystá zahájit realizaci řady velkých stavebních projektů (mj. hokejové haly v Tampere, společensko-sportovního komplexu Hippos2020 v Jyväskylä či nemocnice v Oulu). Jak bylo potvrzeno v rámci konzultací s představiteli velkých finských stavebních skupin, na místním trhu budou v důsledku masivní výstavby chybět stavební kapacity, přičemž finský stavební průmysl zároveň čelí stagnaci produktivity. Nejen proto, nýbrž i s přihlédnutím k výborným referencím českých stavařů a subdodavatelů (získaným např. při česko-finské spolupráci v rámci výstavby Sazka Arény), projevili finští partneři zájem o zahájení spolupráce s českými firmami. 


V průběhu jednání státního tajemníka s finským partnerem Markku Keinänenem, který je na MZV Finska zodpovědný za ekonomické vztahy, si partneři vyměnili zkušenosti o fungování systémů ekonomické diplomacie. Finská strana během jednání představila agenturu Business Finland, která vznikla v loňském roce a Team Finland, který prostřednictvím MZV Finska koordinuje finskou zahraniční zastupitelskou síť. Státní tajemník Stašek svému finskému partnerovi představil český systém ekonomické diplomacie založený na sektorovém přístupu a inovativních nástrojích, jako jsou např. Projekty ekonomické diplomacie a Mapa oborových příležitostí. Obě strany se rovněž dotkly potřeby sdílení hlavních připravovaných témat blížících se předsednictví v Radě EU včetně otázek volného obchodu a další liberalizace trhů.   

galerie

Náměstek Stašek na návštěvě Finska

.