Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na jednání Rady FAC
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na jednání Rady FAC

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupoval ČR na zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) v Bruselu, které se konalo v pondělí 18. března 2019. Hlavními tématy jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU byly vztahy s Čínou, vývoj v Moldavsku a situace v Jemenu.

Na úvod jednání si ministři připomněli 5. výročí ruské anexe Krymu. „Musíme Rusku stále připomínat, že nelegální anexe Krymu je porušením mezinárodního práva,“ zdůraznil ministr Petříček. „Česká republika stejně jako celá EU a naprostá většina států světa považuje Krymský poloostrov za nedílnou součást Ukrajiny,“ doplnil šéf české diplomacie. V uplynulých dnech vyzvalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve svém prohlášení Rusko k dodržování mezinárodních závazků a propuštění neoprávněně zadržovaných ukrajinských občanů.

Hlavním tématem jednání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky byly vztahy EU s Čínou. Předmětem diskuse byla aktuální podoba spolupráce osmadvacítky s Čínou, důraz na jednotný přístup EU vůči strategickému partnerovi v Asii a hledání společných zájmů například v oblasti volného obchodu. „Je důležité, aby se Čína stala ekonomicky otevřenější s rovnými podmínkami pro podnikání a investice z EU včetně českých firem,“ zdůraznil šéf české diplomacie. Ministři dnes rovněž poobědvali s čínským protějškem a debatovali o přípravě blížícího se summitu EU-Čína, který proběhne 9. dubna 2019 v Bruselu. „Každé skutečné partnerství by se nemělo vyhýbat otevřenému projednávání citlivých témat, včetně otázky lidských práv. Náš lidskoprávní dialog s Čínou musíme vést nejenom v rámci EU, ale také na bilaterální a multilaterální úrovni,“ připomněl ministr Petříček.

Rada se dále věnovala vývoji v Moldavsku po únorových parlamentních volbách. „Moldavsko má jako jedna ze zemí Východního partnerství silnou podporu České republiky v proevropském kurzu. Věříme, že po sestavení nové vlády soustředí Moldavsko svou energii na potřebné reformy a účinný boj s korupcí,“ uvedl po jednání šéf české diplomacie.

Důležitým bodem zasedání Rady byla také situace v Jemenu. Ministr Tomáš Petříček připomněl příspěvek ČR na pokračování humanitární pomoci ve výši 1,5 milionu dolarů pro období 2019 až 2020, který bude zaměřen na zdravotní péči, potravinovou pomoc a ochranu civilního obyvatelstva. Ministři se shodli na pokračování intenzivního tlaku na všechny strany konfliktu v Jemenu s cílem ukončit válku a strádání obyvatel.

Ministr Petříček na jednání Rady FAC.

Ministr Petříček na jednání Rady FAC.

Ministr Petříček na jednání Rady FAC.

Ministr Petříček na jednání Rady FAC.

.