Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček otevřel Generální konzulát ČR v Manchesteru
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček otevřel Generální konzulát ČR v Manchesteru

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček otevřel v úterý 19. března 2019 na úvod své dvoudenní návštěvy Velké Británie Generální konzulát ČR v Manchesteru. Setkal se s českými krajany a jednal se starostou Velkého Manchesteru Andy Burnhamem o možnostech regionální spolupráce.

Nový Generální konzulát ČR v Manchesteru, který u příležitosti návštěvy Velké Británie slavnostně otevřel šéf české diplomacie, bude pokrývat území severní Anglie, Skotska a Severního Irska. Do jeho působnosti bude spadat více jak 40 tisíc českých občanů, kteří žijí ve Velké Británii. Jedním z důvodů jeho otevření je právě lepší servis a dostupnost konzulárních služeb pro české občany, kteří žijí v severní části Spojeného království. Žije zde mnoho českých krajanů, díky novému generálnímu konzulátu jim budeme blíž, uvedl ministr Petříček. „Zároveň v tomto ekonomicky a průmyslově silném regionu vidíme šanci pro české firmy a příležitost pro rozvoj obchodních vztahů,“ doplnil český ministr zahraničí. „Otevřením Generálního konzulátu ČR v Manchesteru dáváme jasně najevo náš zájem na posilování vztahů s Velkou Británií, ať už její vystoupení z EU dopadne jakkoliv, Británie pro nás zůstává klíčovým partnerem,“ zdůraznil ve svém projevu ministr Petříček.

Region Manchesteru představuje významnou oblast v rámci Velké Británie nejen z ekonomického hlediska, ale právě z hlediska koncentrace české komunity. O životě Čechů ve Velké Británii měl dnes ministr Petříček příležitost hovořit s významnými českými krajany, mezi kterými byli například Lady Milena Grenfell-Baines, jedno z "Wintonových dětí", virtuosní česká houslistka a violistka Gabriela Demeterová nebo někdejší důstojník britské policie Petr Torák, který za svou práci obdržel prestižní Řád britského impéria od královny Alžběty II. „Lady Milena Grenfell-Baines celý život v Anglii propaguje českou kulturu, organizovala výměnné studentské pobyty a pomohla získat finanční podporu na boj proti Alzheimerově chorobě v ČR, za všechno jí patří můj obdiv a velký dík,“ uvedl ministr Petříček.

Následně se ministr Petříček setkal se starostou Velkého Manchesteru Andy Burnhamem, se kterým jednal například o možnostech regionální spolupráce a uplatnění českých firem. „Mluvili jsme o možnostech, které město a region nabízí českým firmám. Připravují zde novou dopravní strategii, připomněl jsem, jaký úspěch mají české tramvaje v USA, Německu, Finsku nebo Turecku,“ uvedl po jednání šéf české diplomacie.

Dvoudenní návštěva ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka bude zítra pokračovat v Londýně, kde se šéf české diplomacie setká s britským protějškem Jeremy Huntem. Tématy jednání budou ochrana českých a britských občanů po brexitu, aktuální vývoj ve vystoupení Velké Británie z EU či budoucí spolupráce v oblasti bezpečnosti. Ministr Petříček rovněž absolvuje návštěvu Královského institutu mezinárodních vztahů Chatham House, kde vystoupí s přednáškou na téma budoucí bezpečnostní spolupráce mezi EU a Velkou Británií po brexitu.

galerie

Ministr Petříček otevřel Generální konzulát ČR v Manchesteru

.