Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k předvolání velvyslance Ruské federace na MZV

 

Dne 21. března 2019 byl na Ministerstvo zahraničních věcí ČR předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, aby vysvětlil některé problémy týkající se nemovitostí využívaných Velvyslanectvím Ruska v ČR a jednání člena této diplomatické mise.

Náměstek ministra pro řízení Sekce právní a konzulární Martin Smolek upozornil ruského velvyslance na závažné problémy v některých nemovitostech využívaných na základě mezistátní dohody Velvyslanectvím Ruské federace, které mimo jiné vzbudily pozornost českých médií.  

Náměstek Smolek požádal ruského diplomata o urychlenou nápravu a upozornil ho na protiprávní jednání jednoho z členů personálu ruského velvyslanectví, které není v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. 

Hlavě zastupitelského úřadu Ruské federace zdůraznil, že tato situace vytváří nezdravou atmosféru ve vzájemných vztazích a doporučil, aby ruská strana vyřešila tyto záležitosti v souladu s diplomatickými zvyklostmi.  

Náměstek Smolek zdůraznil, že komplexní řešení všech otázek spojených se statusem nemovitostí užívaných Ruskou federací je předmětem probíhajících jednání mezi oběma stranami, od kterých očekáváme dosažení vyvážené dohody založené na vzájemné úctě.

.