Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2019_03_27_ministr_petricek_jednal_s.html
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s libanonským ministrem zahraničí Básilem

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček přijal ve středu 27. března 2019 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Libanonu Džibrána Básila. Tématy jednání byly posílení obchodní spolupráce, syrská uprchlická krize a další pokračování projektu MEDEVAC. Jednání se zúčastnil také libanonský státní ministr pro zahraniční obchod Hasan Mrad.

V rámci bilaterálních vztahů by Česká republika chtěla posílit vzájemnou obchodní výměnu, která aktuálně dosahuje 70 milionů dolarů ročně. Ministři dnes hovořili o možnosti zapojení českých podniků do budování infrastruktury v Libanonu a dalších příležitostech pro české firmy.

Jedním z hlavních témat jednání českého a libanonského ministra byla migrace, a to v souvislosti se syrskou uprchlickou krizí. „Oceňujeme roli Libanonu, který se stará o syrské uprchlíky. S ministrem Básilem jsme se shodli, že je třeba co nejdříve dosáhnout politického řešení syrského konfliktu tak, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit do svých domovů a aby mohla začít práce na poválečné obnově země,"uvedl po jednání ministr Tomáš Petříček.

Libanon je klíčový pro stabilitu celého regionu. Proto Česká republika poskytuje Libanonu humanitární pomoc a posiluje rozvojovou spolupráci – od roku 2017 přispěla ČR více než 40 miliony korun. „Česká pomoc se zaměřuje především na syrské uprchlíky, kterých je v Libanonu přes jeden milion. Letos máme v plánu financování projektů za více než 15 milionů zejména v oblasti zdravotnictví a vzdělávání,“ řekl šéf české diplomacie.  

Česká republika mimo jiné financuje humanitární projekty českých neziskových organizací působících v Libanonu a český zastupitelský úřad koordinuje projekty v oblasti vzdělávání včetně výuky českého jazyka. 

V rámci programu MEDEVAC věnovala Česká republika univerzitní nemocnici Rafíka Harírího oftalmologický přístroj, v letošním roce by měly proběhnout dvě mise oftalmologických týmů. 

galerie

Ministr Petříček jednal s libanonským ministrem zahraničí Básilem

.