Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal v Římě s šéfem italské diplomacie Milanesim
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal v Římě s šéfem italské diplomacie Milanesim

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček pokračoval ve čtvrtek 28. března 2019 ve své dvoudenní návštěvě Itálie. V Římě jednal s italským ministrem zahraničních věcí Enzo Moavero Milanesim o bilaterálních vztazích a aktuálních evropských tématech včetně brexitu a migrace. Ministr Tomáš Petříček se dnes setkal také s předsedkyní zahraničního výboru Sněmovny Martou Grande a vystoupil v debatě Institutu mezinárodních vztahů (IAI).

„S panem ministrem jsme dnes hovořili v první řadě o výborných česko-italských vztazích. Itálie patří mezi šest největších obchodních partnerů ČR a my bychom rádi zintenzivnili vzájemný obchod. To je i jeden z důvodů, proč jsme opět otevřeli Generální konzulát ČR v Miláně,“ řekl po jednání ministr Petříček.  

Šéfové české a italské diplomacie jednali dále také o vývoji v EU včetně aktuální situace ve Velké Británii. Dalším tématem byla migrace. „Z hlediska čísel ilegální migrace jsme v EU na nejnižší úrovni za posledních 5 let, za loňský rok činí pokles 25 % oproti 2017 a 92 % oproti roku 2015. Znamená to, že spolupráce s našimi partnery v Evropě a přijatá opatření na úrovni EU fungují,“ připomněl ministr Petříček. „Také s Itálií úspěšně spolupracujeme na migračních projektech, příkladem může být společný projekt zaměřený na dobrovolné návraty, reintegraci až 15 tisíc navrátilců a problematiku osob bez státní příslušnosti v Pobřeží slonoviny, kdy ČR a Itálie přispěly částkou 1 milion euro,“ uvedl šéf české diplomacie.  

Ministr Petříček se dnes setkal také s předsedkyní zahraničního výboru Sněmovny Martou Grande, se kterou jednal mimo jiné o podpoře rozšiřování EU o země západního Balkánu. V tomto tématu je Itálie dlouhodobým spojencem ČR. Rozšiřování EU bude i jednou z hlavních priorit českého předsednictví ve V4, které začíná letos v červenci. Ministr v té souvislosti informoval o své nedávné návštěvě Severní Makedonie a Albánie.  

Na okraj bilaterálních jednání převzal ministr zahraničních věcí společně se zástupci českého Vojenského historického ústavu houfnici Škoda z 1. světové války. Na závěr návštěvy Itálie pak ministr Petříček vystoupil v rámci debaty organizované Institutem mezinárodních vztahů, kde hovořil například o roli Visegrádské skupiny či nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

galerie

Ministr Petříček jednal v Římě s šéfem italské diplomacie Milanesim

.