Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Chmelař jednal s vrchní ředitelkou finského MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař jednal s vrchní ředitelkou finského MZV

 

V úterý 26. března proběhly na MZV česko-finské konzultace náměstka ministra pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře s vrchní ředitelkou Pílvi-Sisko Vierros -Villeneuve, jejíž sekce má na finském ministerstvu zahraničí na starosti EU. Hlavními tématy jednání byly bilaterální vztahy mezi ČR a Finskem a možnosti jejich dalšího rozvoje, aktuální unijní témata včetně budoucnosti EU v kontextu brexitu, summitu EU v Sibiu  a nadcházejících voleb do EP, migrace, víceletý finanční rámec na období 2021-2027, hybridní hrozby a kybernetická bezpečnost. Tématem jednání byla také užší spolupráce v souvislosti s finským předsednictvím EU ve druhé polovině roku.

Aleš Chmelař během jednání ocenil mimořádně intenzivní bilaterální vztahy mezi ČR a Finskem v posledním roce, během kterého se uskutečnily dvě návštěvy na úrovni premiérů, Podle paní Vierros-Villeneuve je ČR ve Finsku velmi viditelná a dokumentovala to novými tramvajemi na ulicích Helsinek a výstavou známého českého malíře Františka Kupky ve finské národní galerii Ateneum, která probíhá až do poloviny května letošního roku.

Obě strany se shodly na řadě společných priorit v EU - jedná se zejména o prosazování jednotného vnitřního trhu, důraz na zajištění vnitřní bezpečnosti v rámci EU, energetickou bezpečnost, ochranu vnějších hranic či význam právního státu  uvnitř EU.

.