Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček na zasedání ministrů zahraničí států NATO ve Washingtonu DC
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na zasedání ministrů zahraničí států NATO ve Washingtonu DC

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček se ve čtvrtek 4. dubna 2019 zúčastnil zasedání ministrů zahraničních věcí členských států NATO ve Washingtonu DC s připomínkou 70. výročí podpisu zakládací smlouvy. Hlavními tématy jednání byly Rusko, smlouva INF, boj proti terorismu, kybernetická bezpečnost a působení v Afghánistánu. Na okraj zasedání vystoupil ministr Petříček na fóru CEPA, diskutoval se stipendisty Václav Havel Journalism Fellowship a jednal se zástupci Kongresu.

Ministři zahraničních věcí zemí NATO diskutovali v první řadě pozici vůči Rusku, a to zejména vzhledem k situaci na Ukrajině. „Česká republika bude i nadále finančně podporovat projekty v rámci spolupráce NATO a Ukrajina týkající se boje s hybridními hrozbami. Zároveň přispíváme prostřednictvím ukrajinského svěřeneckého fondu na podporu zdravotní péče,“ shrnul ministr Petříček. V reakci na vývoj posledních měsíců přijali ministři sérii opatření k posílení bezpečnosti Černomoří a na podporu Ukrajiny a Gruzie v reakci na události v Azovském moři. Co se Gruzie týče, Česká republika vede alianční projekt na podporu bezpečné komunikace. Další země ohlásily podstatné finanční příspěvky na tento projekt. V rámci vrcholného jednání přijali šéfové diplomacií společné prohlášení k 70. výročí NATO.

Ministři dále diskutovali o dopadech porušování smlouvy INF ze strany Ruska na alianční bezpečnost a zvažovali další kroky po ukončení platnosti smlouvy.

Dalšími tématy jednání byly boj proti terorismu, a to včetně alianční přítomnosti v Afghánistánu ve světle mírových jednání s Tálibánem a výcviková mise v Iráku.

Spojenci se shodli, že bylo dosaženo pokroku ohledně plnění závazku investic do obrany, nicméně konstatovali nutnost udržet tento pozitivní trend i do budoucnosti jako podmínku pro silnou Alianci, která bude schopna efektivně odstrašit jakéhokoliv protivníka. Ministr Petříček potvrdil závazek ČR k postupnému navyšování rozpočtu na obranu. Podíl výdajů na obranu dosáhne v roce 2021 výše 1,4% HDP, v roce 2024 pak úrovně 2,0%.

Po skončení zasedání se ministr zahraničí zúčastní připomínkové akce k 20. výročí vstupu České republiky, Maďarska a Polska do NATO, která proběhne na polském velvyslanectví ve Washingtonu DC.

Zasedání ministrů zahraničních věcí předcházelo středeční vystoupení českého ministra v Center for European Policy Analysis k 70. výročí NATO. „Severoatlantická aliance je nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Jsem přesvědčen, že v současném světě je potřeba, aby NATO těsněji spolupracovali s EU kvůli hybridní povaze nových hrozeb, které mají vojenský i nevojenský charakter,“ uvedl ve svém projevu ministr Petříček.

Šéf české diplomacie se ve Washingtonu DC zúčastnil také diskuse se stipendisty Václav Havel Journalism Fellowship. „Podpora nezávislých médií je dlouhodobou prioritou ministerstva zahraničí. Vynakládáme ročně více než 22 milionů korun na fungování desítek projektů, které jsou zaměřeny na podporu svobodných médií,“ řekl ministr při setkání. Součástí pracovní cesty ve Washingtonu DC byly také konzultace šéfa české diplomacie s kongresmany.

Po návštěvě Washingtonu DC se druhá část cesty ministra v USA odehraje v Kansas City, kde bude šéf české diplomacie jednat s představiteli města a podpoří investice českých firem v regionu.

Ministr Petříček zde také vystoupí v Trumanově knihovně, kde si připomene předání českých, polských a maďarských ratifikačních listin NATO do rukou tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové.

.