Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček jednal na Radě FAC v Lucemburku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal na Radě FAC v Lucemburku

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček vedl v pondělí 8. dubna 2019 českou delegaci na jednání Rady pro zahraniční věci (FAC) v Lucemburku. Šéfové diplomacií členských států jednali o situaci v Afghánistánu a ve Venezuele a politice Východního partnerství.

Rada FAC se na úvod věnovala poslednímu vývoji v mírových vyjednáváních v Afghánistánu. „Naším společným cílem v Afghánistánu je dlouhodobě udržitelný mír, stabilita a bezpečnost. EU se rovněž chce aktivně podílet na formulování podmínek mírové dohody směrem k hodnotám, které prosazuje. Budoucnost Afghánistánu je klíčová pro stabilitu celého regionu,“řekl ministr Tomáš Petříček. 

Ministři podpořili pětibodový akční plán, kterým se chce EU podílet na afghánském mírovém procesu.  Šéfové diplomacií členských států dále odsouhlasili, že finální mírová dohoda musí zachovat výdobytky vývoje v zemi za posledních 18 let, a to včetně rovných práv žen, ochrany dětí a mladistvých a pokračování reforem a dosavadního rozvoje země. 

Debata k Východnímu partnerství se zaměřila na přípravu schůzky ministrů zahraničí členských států EU a zemí Východního partnerství, která proběhne na okraj květnové Rady pro zahraniční věci společně s konferencí k 10. výročí Východního partnerství.  

Pro ČR je Východní partnerství jednou z dlouhodobých zahraničněpolitických priorit. První summit proběhl v rámci prvního českého předsednictví EU v Praze v roce 2009. „Pro ČR je důležité, aby se i nadále rozvíjela spolupráce EU se zeměmi Východního partnerství, zejména v oblasti hybridních hrozeb, boje proti korupci či nezávislosti médií. Podporujeme veškeré kroky, které vztahy EU se zeměmi Východního partnerství prohloubí,“ uvedl ministr Petříček. 

V rozpravě o Venezuele diskutovali ministři o aktuální situaci v zemi, která se i nadále zhoršuje. Země se nachází v hluboké hospodářské a humanitární krizi, její občané trpí nedostatkem potravin, pitné vody i léků. ČR vyčlenila na humanitární pomoc Venezuele již 10 milionů korun. 

„Dnes jsme odsoudili nedávné kroky Madurovy administrativy, která zamezila Juanovi Guaidóovi na patnáct let zastávat veřejné funkce a zbavila jej poslanecké imunity. Tato opatření jsou velmi špatným signálem,“řekl k současnému vývoji ve Venezuele ministr Tomáš Petříček. ČR je připravena podpořit případné rozšíření společných evropských sankcí vůči protagonistům Madurova režimu, kteří nesou za současnou katastrofální situaci zodpovědnost.

Ministr Petříček jednal na Radě FAC v Lucemburku.

Ministr Petříček jednal na Radě FAC v Lucemburku.

.